Slobodno vreme
Tehnologija
Šta je „Ajped“ doneo, (a šta nije)
29.01.2010. 12:00
Izvor: Politika
Šta je „Ajped“ doneo, (a šta nije)
Novi „epl” kompjuter nije baš ispunio sve želje, ali daleko od toga da je razočarao
Prošao je i taj dugo očekivani dan, Stiv Džobs je podigao zavesu sa jednog od najviše očekivanih proizvoda u istoriji kompjuterske ere i dan posle, kad su se slegli utisci, počelo je svođenje bilansa i poređenje onoga što je očekivano i priželjkivano – i onoga što je dobijeno.

Prvo iznenađenje, ali samo donekle, jeste samo ime. U opticaju, ali samo kao spekulacije (iz Epla nije procurila ni reč), bile su razne imenice, od „ajslejt“ do „ajtablet“. Ono što je usvojeno, „iPad@ („ajped“ – blok, beležnica) mnogo podseća na „ajpod“, uređaj za slušanje digitalne muzike takođe sa znakom „jabuke“, ali to nekako izgleda logično – i pamtljivo.

Raskošni ekran od blizu 10 inča (25 santimetara po dijagonali) takođe nije iznenađenje, očekivalo se i da će novi uređaj ličiti na predimenzionirani „ajfon“, potvrđene su spekulacije da će osnovni program biti proširena vrsta onoga koji se koristi na popularnom telefonu i još mnogo šta.

Ali najprijatnije iznenađenje je cena zbog čega oni koji su omanuli u prognozi nimalo ne žale. Početna je 499 dolara, a već za 622 dolara dobija se „ajped“ koji može na Internet da izlazi i preko „vaj-faj“ mreže i preko pripejd SIM kartice mobilnog telefona onog operatera koji održava takozvanu 3G mrežu.

Potvrđeno je i da će „ajped“ biti svestrana sprava i uređaj koji stvara novu kategoriju, nešto što kombinuje najbolje od notbuk kompjutera i pametnog mobilnog telefona. Plus je što u njega može da stane i cela biblioteka knjiga, što može da se koristi i za pisanje sopstvenih, i to ne samo preko virtuelne tastature na staklenom ekranu, nego i preko prave, koja će biti nuđena kao dodatak.

Pa, ipak, ponešto je izostalo. Ono za čim kompjuterski zaluđenici žale, to je sledeće:

nema kamere koja bi omogućavala i vizuelnu komunikaciju preko „Skajpa“;

nema glasovne podrške;

nema USB priključka koji bi omogućio korišćenje dodatnih uređaja;

izostala je najavljena pretplata na TV programe (premda udobno mogu da se prate sadržaji popularnog „Jutjuba“.

I tako dalje. Kao i uvek u ovakvim prilikama, svako je našao ponešto što ga je oduševilo i ponešto što ga je razočaralo, mada generalno razočaranih – nema.

Epl ipak može da kaže da je uspeo, da je na tržištu isprednjačio. Dok se konkurencija pribere i pokuša da napravi nešto bolje, Epl će, prema prvim prognozama, samo u ovoj godini prodati oko 10 miliona novih „ajpeda“.