Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Evropa: homeopatija – za i protiv24.02.2010. 12:00
Izvor: politika
Kritičari ovog načina lečenja tvrde da je industrija homeopatskih lekova zaradila milione prodajući „šećernu vodicu” nezaštićenim pacijentima
Britanija bi trebalo da prestane da finansira kupovinu homeopatskih lekova zato što nema naučnih dokaza da ti lekovi deluju bolje od placeba, objavio je Komitet za nauku i tehnologiju britanskog parlamenta.Komitet ističe da proizvođačima ne bi trebalo dozvoliti da na pakovanju homeopatskih lekova bez dokaza iznose tvrdnje o njihovom medicinskom dejstvu, prenosi Rojters.
Britanska vlada, navodi se u dokumentu, šalje zbunjujuću poruku građanstvu o homeopatskim lekovima – s jedne strane tvrdi da nema dokaza o njihovoj delotvornosti, a s druge još dozvoljava da se njihova nabavka finansira iz fondova domaćeg zdravstvenog osiguranja.
Proizlazi da je to što deo društva smatra da su homeopatski lekovi delotvorni dovoljan razlog da se za njih izdvajaju državna sredstva, ističe predsednik komiteta Fil Vilis, dodajući da takva praksa može da ima i štetne posledice.
S obzirom na to da Britaniji ove godine predstoje izbori, tamošnji politički lideri su pod sve jačim pritiskom da naprave bilo kakve uštede i time doprinesu smanjenju velikog državnog deficita.
Procenjuje se da se iz britanskih zdravstvenih fondova za homeopatske lekove troše oko 152.000 funti (235.000 dolara) godišnje, što je skromna suma u odnosu na ukupni zdravstveni budžet zemlje, procenjen na 100 milijardi funti.
Homeopatija je nastala u Nemačkoj u 18. veku, a njen osnovni princip je da ono što izaziva bolest predstavlja i njen lek, odnosno da supstanca koja izaziva neke simptome u veoma razblaženoj koncentraciji može i da ih leči.
Ova praksa je kontroverzna jer većina njenih osnovnih postavki nije u skladu s modernom naukom. Osim toga, mnogim studijama je i potvrđeno da homeopatski lekovi nisu delotvorniji od placeba.
Kritičari ovog načina lečenja tvrde da je industrija homeopatskih lekova zaradila milione prodajući „šećernu vodicu” nezaštićenim pacijentima.
Izvršna direktorka britanskog Društva homeopata Pola Ros odbacuje tvrdnje komiteta, naglašavajući da on nenamenski troši novac poreskih obveznika ne na istragu o odnosu države prema homeopatiji, već na istragu o tome da li su homeopatski lekovi delotvorni. Ona tvrdi da komitet „nije osposobljen” da odgovori na to pitanje. „Mnogo bismo više voleli da vidimo kako vlada ulaže novac u veoma potrebno istraživanje o tome kako homeopatija zaista deluje”, ističe Rosova, koja tvrdi da je praksa pokazala kako je homeopatija delotvornija od placeba, ali da „naučnici tek treba da shvate kako”.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…