Slobodno vreme
Zdravlje
Bezopasni virus ubija ćelije raka
22.03.2010. 12:00
Izvor: Mondo
Bezopasni virus ubija ćelije raka
Kanadski naučnici su pronašli nov postupak u lečenju raka prostate pomoću virusa bezopasnog za čoveka. Posle otkrića da se neki mikrobi i ćelijski paraziti razmnožavaju upravo u ćelijama raka i uništavaju ih, onkolozi pokušavaju da tumor zaraze različitim infekcijama.
Još tridesetih godina prošlog veka sovjetski mikrobiolozi Nina Kljujeva i Grigorij Roskin su eksperimentisali sa 'tripanosomom kruci', izazivačem tropske bolesti Čagas. Od tripanosome su pripremali preparat krucin koji je uništavao kancer.
Hemijska formula krucina, međutim, nije dešifrovana, tako da su se tadašnji poznati onkolozi usprotivili primeni tog preparata. Na krucin se zaboravilo, ali je krajem 20. veka jedna od poslednjih učnica Kljujeve, Valerija Kalinjikova nastavila sa istraživanjem zahvaljujući čemu su ruski naučnici danas vrlo blizu stvaranju standardnog veterinarskog preparata. Postoje pokušaji da se kancer leči i drugim mikroorganizmima među kojima su listerija (izazivač listerioze) i virus Kavasaki, koji izaziva čitavu lepezu bolesti od meningitisa do angine. Kanađani su posebnu pažnju posvetili reovirusima, koji izazivaju ili blage respiratorne infekcije, ili lake crevne poremećaje, ali zato mogu da ubijaju ćelije raka jajnika, dojke, pankreasa i jedne vrste raka velikog mozga. Naučnici iz Centra za kancer kanadske provincije Albert su objavili da su kod šest oobolelih od raka prostate uveli kulturu virusa direktno u tumor. Za tri nedelje su odstranili prostatu i uverili se da je virus izazvao onkolizu, odnosno ćelije raka su jednostavno istopljene. Zdrave ćelije pri tom nisu bile oštećene. Kanadski onkolozi najavljuju klinička ispitivanja novog postupka u lečenju raka prostate. U isto vreme naučnici Ruskog centra rentgenoradiologije poodavno su završili klinička ispitivanja za čoveka bezopasnog virusa Njukasla. Ovaj virus može da pokosi kokoške i ćurke i ubije kućog papagaja, ali kod čoveka bolest Njukasla izaziva samo simptome lakog gripa. Virus Njukasla, međutim, rado napada ćelije raka i uništava ih. Grupa pod rukovodstom doktora medicinskih nauka Viktora Kešelavija obavila je brojne eksperimente na kulturama ćelija životinja, a zatim i klinička ispitivanja na više od 400 obolelih od raka dojke, grlića materice, bubrega, jajnika kao i od različitog stepena melanoma, uključujući treći i četvrti. Obolelima se injektivno ubacivao virus u tumor - šest nedelja jednom nedeljno, a zatim još osam meseci jednom mesečno.
Dobijeni rezultati posle pet godina lečenja su veoma ohrabrujući, rekao je za ruski denvnik "Izvestija" Viktor Kešelava. Efikasnost novog postupka je od 60 do 100 odsto u zavisnosti od tipa kancera. Lečenje se lako podnosi i stanje obolelih se poboljšava, nestaju bolovi, kanceri se smanjuju ili potpuno nestaju. Predviđena cena lečenja je svega 1.500 rubalja (oko 50 dolara) što, takođe, ohrabruje. Radovi na industrijskoj proizvodnji preparata su već pokrenuti, tako da će lečenje biti dostupno hiljadama obolelih, prenosi moskovski dnevnik "Izvestija"