Slobodno vreme
Zdravlje
Pratite promene na koži
17.05.2010. 12:00
Izvor: Blic
Pratite promene na koži
U poslednjih nekoliko godina drastično se povećava broj obolelih od melanoma. Lekari kažu da se na svakih deset do 20 godina udvostručuje broj obolelih, tako da se melanom ubraja među deset najčešćih malignih tumora.
Prof. dr Ljiljana Medenica, direktor Instituta za dermatovenerologiju KCS, kaže da se na jednostavan način melanomi mogu otkriti u ranom stadijumu, kada je lečenje veoma uspešno. Rani zabrinjavajući znaci bolesti su mnogobrojni. Osim asimetrije koju otkrivate tako što povučete liniju kroz sredinu mladeža ili novonastale promene na koži i vidite da dve polovine nisu simetrične, pojava izreckanih, nepravilnih ivica, povećanje prečnika više od šest milimetara, različita prebojenost – prisustvo više boja, crna, braon, ružičasta, crvena ili bela, ukazuju na razvoj melanoma iz prethodno postojećeg mladeža ili nezavisno od njega. Kada mladež počne da raste u visinu, svrbi, boli ili počne da krvari, ili primetite neku od goreopisanih promena, obavezno se morate javiti dermatologu za pomoć – kaže dr Medenica. U najvećem riziku da obole od melanoma su svetle, pegave osobe koje lako izgore na suncu, kao i osobe sa brojnim mladežima. U većem riziku su takođe i oni koji su imali česte opekotine od sunca, posebno u detinjstvu i adolescenciji, kao i oni kojima je neko od članova porodice imao melanom. Na globalnom nivou melanom se jednako često javlja kod oba pola. Može se javiti u bilo kom uzrastu, međutim, u detinjstvu se javlja izuzetno retko. Faktori rizika mogu da se podele na genetske i one koji potiču iz spoljne sredine. Radi se na istraživanju genetskih markera kod osoba s povišenim rizikom. Do sada su otkrivena tri gena čije mutacije imaju uticaj na pojavu melanoma. Ukoliko je u vašoj porodici bilo obolelih od melanoma, i vi ste u riziku da obolite od ove bolesti. Faktori rizika su brojni, ali rizik za razvoj melanoma nije isti kod svake osobe – objašnjava dr Medenica. Genetski faktori rizika kao što su mutacija glavnih gena, tip kože, preveliki broj mladeža, pojava melanoma kod drugih članova familije ne mogu biti promenjeni. Međutim izbegavanje faktora rizika koji potiču iz spoljne sredine, kao što su prekomerno izlaganje štetnom delovanju UV radijacije, koja potiče od sunca ili solarijuma, znatno smanjuju rizik za razvoj melanoma. Ukoliko se melanomi otkriju na vreme, uspešno se leče. Zbog toga su važni samopregledi kože. Lekari savetuju da sve osobe, posebno one koje se nalaze u rizičnim grupama, pa samim tim i osobe koje imaju veliki broj mladeža (više od 100) treba da obavljaju samopreglede kože jednom mesečno. Ukoliko se obavljaju redovno, samopregledi kože mogu da nam pomognu da otkrijemo melanom u ranom stadijumu. Kada postanu rutina, traju desetak minuta.
– Pacijenti koji imaju veliki broj mladeža treba da pregledaju kožu jednom godišnje kod dermatologa – priča naša sagovornica. Melanom je jedan od najagresivnijih od svih tumora kože jer vrlo brzo metastazira i zahvata druge organe.
– Ne treba paničiti. Melanom jeste jako agresivan tumor, ali njegovo rano otkrivanje i pravovremena hirurška intervencija omogućavaju izlečenje i poboljšanje preživljavanja. Hirurško uklanjanje melanoma u ranom stadijumu dovodi do izlečenja kod 90 do 95 odsto pacijenata – kaže dr Medenica.