Slobodno vreme
Zdravlje
Da li eliksir života zaista postoji?
18.10.2010. 12:00
Izvor: B92
Da li eliksir života zaista postoji?
Može li "eliksir života" zaista da životnom veku doda najmanje deset godina? Ako je suditi prema medijima, tajanstveni eliksir mladosti to može.
Ali, može li uopšte da se ozbiljno shvati tvrdnja da je koktel od amino kiselina sposoban da vas učini dugovečnim?

Za početak - istraživanje je obavljeno na - miševima. Profesor Đuzepe D'Antona sa univerziteta Pavija u Italiji, s grupom saradnika, dodao je u hranu eksperimentalnih miševa starih devet meseci koktel iz lanca tri amino kiseline - izoleucina, leucina i valina (BCAA).

Upoređujući stanje ovih miševa sa njihovim rođacima hranjenim na uobičajen način, koji su prosečno preživeli 774 dana, miševi koji su dobijali BCAA dostigli su zrelo doba od 869 dana.

Kako je u izjavi za časopis Sajens u okviru serije tekstova o "Metabolizmu ćelija" naglasio profesor D'Antona, miševi koji su uz redovnu hranu "konzumirali" i BCAA-koktel živeli su 12 odsto duže.

Kad su miševi testirani u srednjem starosnom dobu (16 meseci), oni koji su hranjeni mešavinom BCAA takođe su bili u stanju da mnogo duže trče po "dolapu" u kavezu i da bolje održavaju ravnotežu na rotirajućoj šipki.

Pokazalo se da je ishrana uz dodatak "koktela" ne samo produžila životni vek miševa već su životinjice bile izdržljivije i posedovale bolju koordinaciju u kretanju.

Koautor istraživanja, profesor Enco Nizoli sa Univerziteta u Milanu, izjavio je britanskom listu Dejli Telegraf da je "reč o prvoj uspeloj demonstraciji da mešavina amino kiselina zaista može da produži život - miševima".

Italijanski naučnici veruju da BCAA koktel može da izazove povećanje proizvodnje mitohondrija, skup ćelija koje energijom snabdevaju mišiće.

Kod miševa koji su dobijali BCAA koktel zapaženo je povećana aktivnost gena SIRT-1 za kojeg se veruje da je "umešan" u određivanje dugovečnosti - iako istraživači priznaju da je "neophodno dalje istraživanje da bi se u dugovečnosti miševa precizno odredila uloga uključivanja SIRT-1 u BCAA obogaćenoj mešavini".

Pa da li je onda BCAA koktel zaista "eliksir života" - kako su ga već proglasili mediji?

Kokteli anino kiselina već su se pokazali korisnmim u izvesnim slučajevima. Mnoge preparate na bazi BCAA već koriste bodibilderi jer je utvrđeno da pomažu u povećanju mišićne mase.

Slična mešavina, takođe je ustanovljeno, pomaže starijim osobama da obnove mišićno tkivo izgubljeno zbog sarkopenije - degenerativnog stanja povezanog sa starenjem.

Ishrana obogaćena sa BCAA, misle neki stručnjaci, čak pomaže da se miševi oporave posle oštećenja mozga i poprave sposobnost učenja nekih veština.

Međutim, neophodno je zapamtiti da su ovi efekti, kao mnogi pokazani u toku istraživanja, ustanovljeni - samo kod miševa. Stoga je izuzetno teško rezultate istraživanju na miševima preneti na čoveka - mnogi naučnici čak tvrde da su laboratorijski miševi "izuzetak", nešto "van uobičajenog", zbog čega čak ne predstavljaju ceo "mišji soj" a da ne govorimo o ljudskoj vrsti.

Štaviše, istraživači su hranu sa dodatkom BCAA testirali na malom broju miševa. Životni vek 30 miševa hranjenih sa dodatkom BCAA-koktela upoređivan je sa dužinom života istog broja regularno hranjenih miševa.

Ipak, sva ova upozorenja nisu sprečila britanski list Dejli Mejl da seriju napisa o istraživanju italijanskih lekara objavljuje pod bombastičnim naslovom: "Protein u prahu za bodibildere može vaš životni vek produžiti za 10 godina"...

Sasvim je izvesno da je reč o zanimljivom istraživanju ali, za sada, nemojte početi da se kljukate "proteinom za bodi-bildere" jer miševi su ipak - samo miševi...