Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Jedite umereno, grickajte obilno31.12.2010. 12:00
Izvor: Žena
Za vreme praznika svi se trude da na svečanu trpezu iznesu što više ukusnih i izuzetno kaloričnih jela – od prasetine preko sarme do ukusnih torti i kolača. Đakonija do đakonije, pa je teško odoleti. Da vam praznici ne bi preseli, nemojte da preterujete. Ako budete jeli samo onoliko koliko vam je potrebno da utolite glad i ako tešku i masnu hranu zamenite lakšom, nećete imati stomačnih problema niti će vas mučiti nadutost, grčevi i bolovi u želucu.
PRIPREMITE SE NA VREMETegobe mogu da se jave odmah nakon unošenja premasnih i preobilnih obroka jer je želudac pretovaren. Jasni pokazatelji ovakvog stanju su oštar bol u stomaku, osećaj težine, nadutost i gasovi.
– Od početka zime, u periodu pre praznika, jedemo kaloričnu i teško svarljivu hranu, zbog čega naš digestivni sistem radi punom parom – objašnjava Slađana Milanović, nutricionista.
– Zato se, ako je ikako moguće, potrudite da u tom periodu budete što umereniji, posebno ako imate problema sa želucem. Ukoliko mislite da ni pored svih saveta o umerenosti nećete moći da odolite raznim đakonijama, na vreme pripremite stomak. Ovo se naročito odnosi na one koji su postili. Ako odjednom navalite na sve što za vreme posta niste jeli, sigurno ćete imati stomačne tegobe. Nekoliko dana pred praznike neka se na vašem jelovniku nađe dosta povrća, voća i čorbi. Meso ostavite za dane slavlja.
– Priprema organizma za masnu i kaloričnu hranu jako je važna – ističe Slađana Milanović. – Ukoliko pripadate starijoj generaciji ili bolujete od neke hronične bolesti, najbolje bi bilo da vam nekoliko dana pre praznika poslednji obrok bude u 18 časova. Nakon večere popijte šolju kompota ili nezaslađenog čaja.
ŠTA DA JEDETE
Prekomerna količina hrane, posebno kisele, ljute i masne, može da vam pretvori praznike u noćnu moru.
– Izbegavajte svinjsko meso, zamenite ga ćuretinom ili teletinom. Kada su prilozi u pitanju, zaboravite na krompir s kajmakom, teške pite, salate s majonezom i kuvanim jajima. Umesto toga jedite kuvano povrće koje ćete blago propržiti na maslinovom ulju i salate od svežeg povrća – kaže Slađana Milanović.
U slučaju problema s varenjem treba popiti nezaslađeni čaj ili gaziranu vodu, dok se mamurluk leči laganom čorbom od povrća koja okrepljuje.
– Najvažnije od svega je da za stolom budite umereni i pristojni i na gozbu nikada nemojte da idete gladni.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…