Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Najjači talas gripa tek stiže28.01.2011. 12:00
Izvor: Mondo
Broj obolelih od gripa u Srbiji raste, kao i onih koji imaju problema sa oboljenjima sličnim gripu i respiratornim infekcijama, a najači talas očekuje se u februaru ili martu, izjavila je dr Dragana Dimitrijević iz Instituta za javno zdravlje Srbije " Dr Milan Jovanović Batut".
Dimitrijević kaže da je do sada laboratorijski potvrđeno 39 obolelih od gripa, od čega je 29 njih obolelo od tipa A (H1N1), devet od A (H3N2), a jedan od virusa B.Ona je navela da su četiri osobe umrle od gripa i da su sve osobe imale više od 40 godina starosti i da nisu vakcinisane. Zabeležen je porast broja obolelih u svim uzrasnim grupama, što je, kako kaže doktorka, očekivano za ovaj period.
Govoreći da su u porastu i oboljenja slična gripu, ona je navela da je prisutan RSV virus koji napada gornje i donje respiratorne puteve i ima slične simptome kao i kod svih akutnih respiratornih infekcija.
Prema njenim rečima, taj virus posebno napada decu, a probleme sa oboljenjima sličnim gripu najviše imaju deca uzrasta do četiri godine.
Na pitanje koji su kriterijumi da se u nekom okrugu eventualno proglasi epidemija u sličaju da dođe do masovnijeg oboljevanja, dr Dimitrijević je navela da se na svakom okrugu prati situacija i da se može desiti da postoji epidemija u nekom kolektivu ili u nekoj bolnici.
Ona je kazala da se situacija prati i da se očekuje da će se epidemiološka slika u narednih nedelju dana promeniti.
Institut za javno zdravlje Srbije saopštio je ranije da se epidemija gripa proglašava na osnovu pokazatelja koji se nalaze u podacima koje prikupljaju instituti i zavodi za javno zdravlje Srbije u okviru epidemiološkog nadzora.
Prati se broj obolelih od oboljenja sličnih gripu i to broj novoobolelih po određenim uzrasnim kategorijama i ukupan broj novoobolelih na nivou okruga.
Na osnovu ovih brojčanih podataka procenjuju se kvalitativni pokazatelji koji govore o geografskoj raširenosti oboljenja u populaciji, intenzitetu kliničke aktivnosti gripa, trendu novoobolelih od oboljenja sličnih gripu i stepenu opterećnosti zdravstvene zaštite.
Jedan od kvalitativnih pokazatelja je geografska raširenost obolevanja od gripa, a epidemijsko javljanje može biti na nivou kolektiva: škola, bolnica, starački dom i slično, na nivou ograničenog područja, na nivou regiona i na nivou cele Srbije.
Definisani prag aktivnosti virusa gripa za Srbiju je 112 novoobolelih na 100.000 stanovnika, a februar i mart su, po pravilu, meseci kada je klinička aktivnost virusa gripa iznad definisanog praga za sezonu.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…