Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Klice pasulja i graška izvor superešerihije?06.06.2011. 12:00
Izvor: Mondo
Jedna farma klica na severu Nemačke identifikovana je kao izvor zaraze superešerihijom koja je usmrtila 22 ljudi.
Ova farma južno od Hamburga, koja između ostalog proizvodi klice pasulja i soje, epicentar je epidemije u kojoj se razbolelo više od 2.000 ljudi. Farma je zatvorena, a građanima se savetuje da ne jedu klice. Nemački zvaničnici čekaju rezultate testova proizvoda sa ove farme, koji će pružiti više dokaza, prenosi BBC.Ministar poljoprivrede Donje Saksonije Gert Lindeman rekao je da su pronađeni novi dokazi koji ukazuju da je jedan plastenik u Ulzenu izvor, ili bar jedan od izvora zaraze "superešerihijom".
On je dodao da se još čekaju rezultati dodatnih testova, ali da je pronađena veza između farme i svih slučajeva bolesti. Farma se nalazi oko 100 kilometara južno od Hamburga i snabdeva restorane i pijace i u gradu i u susednim pokrajinama.
Lindeman je rekao da se na farmi uzgajaju klice brokolija, graška, sočiva, lucereke, soje i nekih istočnjačkih vrsta pasulja, koje se uvoze iz drugih zemalja. Klice se, inače, uzgajaju na temperaturi od 38 stepeni Celzijusa što je "idealno za bakterije".
Ova informacija može biti veoma neprijatna za nemačke vlasti, koje su optužile Španiju da su izvor zaraze, navodi BBC.
Više od 2.150 ljudi u Nemačkoj zaraženo je enterohemoragičnom bakterijom ešerihija koli (EHEC), a kod mnogih se razvio opasan hemolitičko-uremijski sindrom (HUS), koji može biti fatalan.
Slučajevi zaraze koncentrisani su u Hamburgu, ali obolelih ima i u još 12 zemalja, a u pitanju su osobe koje su putovale u Nemačku. U Nemačkoj je umrla 21 osoba, a u Švedskoj jedna.
Prvi slučaj zaraze zabeležen je i u Sloveniji, ali još nema definitivne potvrde da je reč o ovom najopasnijem soju bakterije.
Bolesnik, kojem je na prvim testovima otkrivena ešerihija, primljen je u utorak s krvavom stolicom i visokom temperaturom u bolnicu u Slovenj-Gradecu, ali je zbog poboljšanog zdravstvenog stanja otpušten na kućno lečenje dva dana kasnije, prenela je Hrvatska televizija.
Naučnici kažu da je novi oblik ešerihije koli veoma agresivni hibrid toksičan za ljude, a ranije se nije povezivao sa trovanjem hranom.
Nemački ministar zdravlja Danijel Bar rekao je da još nije sve završeno.
"Možemo očekivati još slučajeva HUS-a. I dalje preporučujemo da se ne jedu sirovi paradajz, krastavac i zelena salata na severu Nemačke", rekao je on.
Bar je dodao da su bolnice u severnoj Nemačkoj preplavljene pacijentima zbog epidemije iako medicinski radnici čine sve da pomognu svima. Ipak, zvaničnici u Hamburgu kažu da epidemija polako počinje da jenjava i da se kod velikog broja pacijenata vidi poboljšanje.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…