Slobodno vreme
Slobodno vreme
Tehnologija
IBM izradio čip nalik ljudskom mozgu19.08.2011. 12:00
Izvor: B92
Poput ljudi, i kompjuteri mogu da uče. Ali kada vam Google nudi pojmove za pretraživanje samo na osnovu nekoliko prvih slova ili kada vaš smartfon počne da„dopisuje" reči dok kucate poruku, to je samo delić mimikrije onoga za šta je ljudski mozak sposoban.
Naučiti kompjuter da se ponaša kao ljudski mozak je izazov i tehnološke i fiziološke prirode. Istraživači u IBM Corp. kažu da su sada napravili ključni korak napred u povezivanju sveta mozga i sveta kompjutera.Kompanija je objavila da je stvorila dva prototipa čipova koji obrađuju podatke više na način kako to rade ljudi nego čipovi u sadašnjim kompjuterima.
Ovi čipovi predstavljaju značajan preokret u šestogodišnjem projektu SyNAPSEkoji je obuhvatao 100 istraživača i fond od 41 miliona dolara obezbeđen od strane američke Agencije za napredna istraživanja (DARPA), premda je i IBM priložio određenu sumu novca.
Prototipovi nude dalji dokaz sve većeg značaja „paralelnog obrađivanja” tj. kompjutera koji istovremeno rade više zadataka.
Upotreba IBM čipova je do sada bila prozaična, poput upravljanja kolima kroz lavirint ili igranja ping-ponga. Možda će proći i više od decenije pre nego što čipovi „izađu” iz laboratorija i uđu u određene proizvode.
Ali nije važno šta čipovi rade već kako to čine, kaže Đulio Tononi, profesor psihijatrije na Univerzitetu Viskonsin u Medisonu koji je sarađivo sa IBM-om na projektu.
Ključna stvar je sposobnost čipa da se prilagodi tipvoima informacija za koje nije specifično bio programiran da ih očekuje.
„I dalje ima još puno posla, ali najvažnija stvar obično je prvi korak”, kaže Tononi. „Pri tom ovo nije samo jedan korak već nekoliko njih.”
Tehnolozi su često maštali o kompjuterima koji će učiti poput ljudi. Vaš iPhone ili Googleovi serveri mogu biti programirani da predvide određeno ponašanje na osnovu prošlih događaja, ali tehnike koje sada istražuju IBM, druge kompanije i naučne laboratorije na raznim univerzitetima mogle bi dovesti do čipova koji će biti sposobniji da se prilagode neočekivanim informacijama.
Vođa projekta u IBM-u, Darmendra Moda, rekao je da novi čipovi imaju delove koji se ponašaju kao digitalni „neuroni” ili „sinapse” što ih čini drugačijim u odnosu na druge čipove. Svako „jezgro” ili mašina za obradu informacija ima računarske, memorijske i komunikacijske funkcije.
„Morate da odbacite bukvalno sve što znamo o tome kako su čipovi dizajnirani”, kazao je. „Ključna razlika zaista jeste ta što su memorija i procesor vrlo slični po prirodi. Postoji mnogo paralela”.
Ovaj projekat je deo istog istraživanja u oblasti „kognitivnog računarstva" koje je do sada donelo nekoliko rezultata.
2009. IBM-ov superkompjuter izveo je simulaciju moždane kore mačke.
Pre toga IBM je simulirao 40 odsto mišjeg mozga (2006), ceo mozak pacova (2007) i 1 odsto ljudske moždane kore 2009.
Kompjuter sa snagom ljudskog mozga još nije blizu stvaranja, ali Moda kaže da je ovo najnovije otkriće važan korak
„To menja naš ugao posmatranja od ‘Šta ako bi’ u ‘Šta sada?’”, kaže Moda. „Danas smo dokazali da je to moguće. Ima mnogo skeptika i tek će ih biti ali ovo zaokružuje u izvesnom smislu našu prvu rundu inovacija”.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Ovaj telefon je doslovno neuništiv
- 28/03 Smartphone OnePlus 3 stiže za nekoliko meseci
- 24/03 Nova verzija WhatsAppa ostavlja konkurenciju…
- 22/02 Rešenje za nedostatak memorije iPhonea
- 01/02 Kinezi hrle u škole za upravljanje dronovima
- 30/11 Velika promena: Novi iPhone ostaje bez otvora…
- 13/11 Bluetooth poboljšanja u 2016. godini
- 06/11 HP Chromebook 14 u prodaji po ceni od 280…
- 09/10 Stižu novi fantastični bluetooth zvučnici
- 11/09 Apple: iPhone 6S je najbolji telefon na svetu!
- 10/08 “Tehnologija će biti bolja kad sazna šta…
- 20/07 REVOLUCIJA Ovom telefonu baterija može da…
- 18/05 NAJJEDNOSTAVNIJI TELEFON NA SVETU Mobilni…
- 27/04 Windows 10 for phones build donosi promene…
- 30/03 Intel predstavio nove uređaje
- 23/02 Biće zakrivljen s obe strane?!
- 06/02 POSLE 2030: Evo kako će internet izgledati…
- 26/01 Ugroženo milijardu Androida, Google neće…
- 26/12 Aplikacije za razmenu poruka - jeftinije…
- 15/12 Pogledajte šta je Microsoft uradio Nokia…
- 28/11 Kina kaznila Microsoft sa 140 miliona dolara
- 17/11 Igrica "E.T." iz 80-ih prodata za više od…
- 27/10 Šta nam donosi novi Android> 5.0 Odličan!
- 20/10 Asus najavio GR8