Slobodno vreme
Kompjuteri i internet
Da li ikome treba FB telefon?
05.12.2011. 12:00
Izvor: B92
Da li ikome treba FB telefon?
Nedavno je obelodanjena informacija da Facebook priprema svoj mobilni telefon. Budući da nema nameru da radi i na hardveru i na softveru, njegovu izradu poverio je partneru - kompaniji HTC. Međutim, na tom uređaju biće modifikovana verzija Googleovog Androida. Zašto?
Zašto bi društvena mreža želela da uđe u bitku na tržištu mobilnih telefona? I kako uopšte može, budući da Apple, Google i drugi već zauzimaju previše mesta?
Što je još bitnije: Da li ikome treba Facebook telefon?
Možda korisnici Facebooka žele novi telefon koji će ih direktno povezivati sa omiljenom mrežom? Ako je suditi po reakcijama koje je ta vest izazvala na internet forumima, odgovor je negativan.
Naime, korisnici Facebooka su već dovoljno zabrinuti za svoju privatnost, budući ta mreža ima gotovo sve podatke o njima, da bi im telefon koji bi joj pružio još detalja iz ličnog života zaista bio kap u prepunoj čaši.
Zapravo, jedno nezvanično istraživanje pokazalo je da čak 80 odsto ispitanika ne želi Facebook telefon. Svega 7,8 odsto reklo je “da bi razmislilo o njegovoj upotrebi”.
Ako je potražnja za Facebook telefonom tako mala, zašto forsirati tu ideju?
Kako biste pronašli odgovor na to pitanje, treba da zavirite u IT sektore sa najvećom stopom rasta.
Dok društvene mreže imaju masovnost, rast sektora mobilnih telefona je veći. Drugi tehnološki giganti poput Appleа, Microsoftа, Amazonа i Googlеа sve nade su položili u njega. Facebook nije.
Zapravo, on zaostaje na tom tržištu: recimo, njegova aplikacija za iPad lansirana je punih 18 meseci posle debija čuvenog tableta. U svetu tehnologije, to je gotovo večnost. Idemo dalje...
Prodavnica aplikacija
Prodavnice aplikacija postale su dominantan način za distribuciju softvera do pojedinačnih uređaja. Kompanije koje upravljaju tim “distributerima” kontrolišu i budućnost informacionih tehnologija.
Najveći rivali Facebooka – Apple i Google - imaju najveće prodavnice aplikacija, dok Amazon radi na tome da stvori sopstvenu i to za Googleov Android.
Nekada je Facebook gajio nadu da će biti pobednik u distribuiranju aplikacija (Facebook Platform mnogo je obećavao), ali sada mora da se bori sa suparnicima kako bi se njegov softver uopšte našao na uređajima drugih proizvođača.
Izgradnjom sopstvene alternative prodavnicama mobilnih aplikacija, čak i kao nadogradnju na Android ili koristeći HTML5 aplikacije na mreži, Facebook može da se vrati u igru.
Plaćanje
Kako će u tom slučaju izgledati plaćanje? Davno je rečeno da, kada bi Facebook bio država, bio bi jedna od najnaseljenijih na svetu. On bi želeo da ta “država” ima ekonomiju za primer i da svi korisnici prigrle takozvane Facebook Credits.
U međuvremenu, upotreba telefona umesto kreditnih kartica trebalo bi da postane veliki trend 2012. zahvaljujući dodatku “tap to pay” tehnologiji kod nekih telefona.
To je najveća promena u tehnologiji plaćanja, još od nastanka kreditne kartice, ali Facebook Credits izgleda da tu nema šanse.
Umesto toga, rival Google ima Google Wallet koji, u sprezi sa njegovim Android operativnim sistemom, može da ga dovede na lidersku poziciju ovog perspektivnog tržišta.
Društvene mreže
Šta je sa samim društvenim mrežama? Da li će ovaj rast mobilnog pretraživanja interneta potisnuti lidersku poziciju Facebooka na tom polju?
Naime, njegovi najveći rivali su Twitter i Google +. Šta će se desiti onda, ako Google stavi Google + pravo u Android, svetski najpopularniji operativni sistem za mobilne telefone?
Ni ovde za Facebook budućnost ne deluje svetlo - Google+ bi dolazio uz telefone, ali bi Facebook zahtevao dodatno preuzimanje.
Zašto, na posletku, Facebook pravi telefon koji niko neće da kupi?
Možda zato što mora: ako ne može da se takmiči sa Googleovom i Appleovom mobilnom tehnologijom, možda će iz jedne od najvećih bitaka za naklonost potrošača izaći kao gubitnik.
Međutim, ako izgubi, neće dominirati tržištem mobilnih telefona, ali će sigurno naći načine da naše uređaje i aplikacije učini “društvenijim”.
To zvuči kao pozitivan ishod za sve “zaraćene strane”.