Slobodno vreme
Tehnologija
"Zloćudne" aplikacije s Gugla koje smartfone pretvaraju u zombije
07.05.2012. 12:00
Izvor: Blic
"Zloćudne" aplikacije s Gugla koje smartfone pretvaraju u zombije
Bezbednosna istraživanja su pokazala da Gugl u svojoj zvaničnoj ponudi aplikacija za Android ima skoro dvadeset "zloćudnih" aplikacija, od kojih su neke daunloudovane desetinama hiljada puta. One korisnikov smartfon pretvaraju u “zombija”, koji poslušno čaka komande hakera koji ga je na ovaj način napao.
Spisak sa nazivima 17 ovih aplikacija sa "malverima" može se besplatno naći u Google Play prodavnici, bar ako je verovati blog-postu koji je u četvrtak objavio antivirus provajder Trend Majkro.
Šest od tih naslova sadrže izuzetno dobro skriveni kod nazvan Plankton, koji telefone bazirane na Androidu navodi da se povezuju sa komandnim i kontrolnim serverima i da čekaju komande.
Najmanje 10 aplikacija zasnovanih na Planktonu koje su prošle godine mogle da se nađu na tržištu aplikacija za Android prikupljale su podatke o korisnikovoj istoriji pretrage interneta, sajtovima koje je uvrstio u Bookmarks, kao i informacije o istoriji samog uređaja, i slale su ih na servere koje kontrolišu hakeri.
- Sve u svemu, otkrili smo 17 zloćudnih aplikacija za mobilne telefone koje se još uvek mogu besplato daunloudaovati sa sajta Google Play: 10 koje koriste AirPush da bi korisnicima slale dosadne i uznemirujuće poruke, i 6 aplikacija koje sadrže Plankton malver kod - upozorava Trend Majkro.

Među zloćudnim aplikacijama je "Spy Phone"
Među pobrojanim zloćudnim aplikacijama nalaze se, između ostalog, i NBA Squadre Puzzle Game, NFL Puzzle Game, Cricket World Cup and Teams, kao i niz aplikacija čiji se nazivi pišu pojednostavljenom verzijom kineskih karaktera.
Jedna od aplikacija koje je Trend Majkro otkrio je i Spy Phone Pro, koja se eksplicitno reklamira kao program koji “prati svaku poruku, svaki poziv, svaku lokaciju”, a koja je daunloudovana čak 700.000 puta.
Gugl je u međuvremenu objavio saopštenje da su “Apliakcije koje krše našu politiku uklonjene sa sajta Google play”, ali to se ne odnosi i na aplikacije na čiju zloćudnost upozoravaju sami korisnici.
Jedna od aplikacija na koje sami korisnici upozoravaju da “kidnapuje” kompjuter je Make Your Home, koja je daunloudovana čak 500.000 puta, kao i druge aplikacije istog autora (Antonio Tonev), Art of Tatto i Thermo(Thermometer), za koje se tvrdi da izazivaju upozorenja antivirus programa, ili da dovode do prikazivanja neželjenih poruka.