Slobodno vreme
Moda
Kakvi postaju mali manekeni?
07.09.2012. 12:00
Izvor: B92
Kakvi postaju mali manekeni?
Modne piste, naslovne strane časopisa, svetla reflektora i glamur su sastavni delovi života manekena.Sve ovo izgleda lepo i sve više dece i mladih u Srbiji želi da se bavi modelingom. Samim tim mnogi su u tome pronašl i dobru priliku da zarade.
Na teritoriji Srbije postoji više od dvestotine modnih agencija koje su samo formalno registrovane. Modnu agenciju može da otvori svako ko ima više od osamnaest godina. U srbiji ne postoji regulativa o licenciranju modnih agencija kao ni zakonom propisana provera da li lice koje otvara agenciju poseduje iskustvo u ovom poslu.
"Na žalost roditelji se slabo informišu, to su dosta krivi roditelji i roditelji uvek treba da se informišu o agenciji.Koja je to agencija ko su klijenti sa kojima radi da se rapitaju kod tih klijenata o agenciji. To ljudi često ne rade i onda imaju loše iskustvo uglavnom idu u neke škole koje traju pola godine, godinu dana plaćaju članarine i tako dalje i na kraju uopštavaju p principu sve su agencije iste a u suštini je problem kod roditelja što se ne informišu o samim agencijama" kaže Nebojša Grnčarski iz modne agencije "Selekt".
U raznolikoj ponudi modnih agencija samo tri imaju autoritet u svetu modelinga i imaju pravi pedagoški pristup u radu sa decom,ali u agencijama ne mogu da utiču na preambiciozne roditelje.Navode da nisu retki slučajevi u kojima su ambicije roditelja da im se dete ostvari u ovom poslu veće od ambicija deteta.
Da li je ovo isključivo njena ambicija ili ima malo i vaše želje da se dete bavi baš tim poslom?
"O tome nisam razmišljao, ali prvi put kad je videla plakat Selekta u našoj ulici zalepila se za plakat i nije htela da se odvoji" kaže Dušan Milutnović, otac male manekenke.
Sa koliko godina si počela da se baviš manekenstvom?
"Sa tri!"
Kako si odlučila da se baviš ovim poslom?
"Videla sam plakat."
I da li si sama odlučila ili ti je neko pomogao u toj odluci?
"Sama sam odlučila."

Zašto baš manekenstvom?
"Zato što je lepo" kaže mala manekenka Ivana.
Mišljenja psihologa se često kose sa mišljenjem modnih stručnjaka i roditelja čija deca se bave modelingom. Stručnjaci smataju da prerano stupanje u svet modelinga može da dovede do poremećaja sistema vrednosti jer se fizički izgled stavlja u prvi plan.
"Detetu ne treba uskratiti mogućnost da se profesionalno ostvari u nekom drugom zanimanju koje je da kažemo uobičajno i za koje je talentovano zapravo treba napraviti ravnotežu između odabira manekenstva kao zanimanja i alternative koja se daje detetu da se pronađe u nekom drugom zanimanju. To je jako važno da znate ako se favorizuje samo manekenstvo dete ne može profesionalno da se ostvari" misli Ljiljana Filipović, psihološkinja.
U jednom se slažu psiholozi i modni stručnjaci decu ne treba na silu gurati u ovaj svet.U koliko dete samostalno odluči da se bavi manekenstvom to mu treba prezentovati kao igru i dobru zabavu.Decu ne treba opterećivati fizičkim izgledom i materijalnom dobiti koju mogu ostvariti.