Slobodno vreme
Zdravlje
Ministarka: Lekovi u oktobru, čak i brufen
10.09.2012. 12:00
Izvor: Mondo
Ministarka: Lekovi u oktobru, čak i brufen
Ministarska zdravlja Slavica Djukić-Dejanović izjavila je da problem sa lekovima nije potpuno rešen, ali da očekuje da će se tržište lekova normalizovati u oktobru.
"Već u oktobru mi ćemo imati snabdevenost tržišta", rekla je ministarka zdravlja za RTS i precizirala da će se tada u apotekama naći i brufen.
Kako je navela, više od godinu dana nije bilo 521 leka u apotekama, "događalo se da se u Republici Srpskoj i Mađarskoj kupuje 'Galenikin' brufen i već je počelo da se razvija crno tržište".
Prema njenim rečima uzrok nestašice je bilo to što nije bila određena maksimalna cena.
"To smo to učinili, ali opet postoji mogućnost da nema lekova zato što treba da se odredi, ne samo maksimalna cena nego i realna cena kako bi proizvođači i distributeri lekova bili motivisani da rade", rekla je Djukić Dejanović dodajući da će to vrlo brzo biti učinjeno.
Kada je reč o virusu "Zapadnog Nila", ministarka je rekla da nema sumnje da se radi o ozbiljnoj situaciji za one koji imaju manifestan oblik encefalita. Ministarka je, međutim, ocenila da nema mesta panici zbog toga što nema parametara koji bi ukazali da može da se razvije epidemija.
Govoreći o problemu neplaćanja doprinosa Republičkom fondu za zadravstveno osiguranje, ona je navela da inspekcijske službe iz domena finansija treba da rade svoj posao.
"Imamo paket mera koji se najavljuje na tom planu i uverena sam da će vlada istrajati u tome da oni koji rade izdvajaju doprinose koji treba da stignu u Republički zavod za zdravstvrno osiguranje, jer je to banka zdravstva", rekla je Đukić Dejanović.
Ministarka zdravlja je podsetila da je pokrenut postupak da se sve trudnice i maloletnici tretiraju kao urgentno obolele osobe, odnosno da besplatno koriste zdravstvene usluge bez obzira na to da li imaju zdravstvenu knjižicu.
Kad je reč o listama čekanja, Djukić Dejanović kaže da se mora uzeti u obzir to da pacijent kome će se pogoršati zdravstveno stanje zbog čekanja mora biti prioritetno rešavan.
Ona je, takođe, kazala da "moramo imati jedinstvene liste na kojima se nalaze potencijalno svi lekari koji mogu intervenisati, i sve institucije koje u tome učestvuju".
Ministarka zdravlja je rekla da su neki koraci na tom polju učinjeni i za kardio-hirurške intervencije se sada čeka tri do šest meseci. Za liste najfrekventnijih problema, poput operacija kuka i katarakte ministarka očekuje da budu rešene u narednih mesec dana.
Djukić Dejanović je naglasila da neće biti smanjene plate zdravstvenih radnika, a, kako je objasnila, povećanje zarada biće usmereno na stimulisanje onih koji posao rade kvalitetnije.
"Za prosek kvaliteta uzimaće se reper proseka plate, a sve što je iznad toga biće podeljeno onima koji rade više, kvalitetnije", objasnila je Đukić Dejanović dodajući da je, nažalost, realnost takva da su plate u zdravstvu male.