Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Oprezno sa kupovinom lekova preko neta01.07.2013. 12:00
Izvor: Mondo
U prodaju lekova preko interneta uključene su kriminalne grupe, nude se lažni lekovi, povećava se rizik po zdravlje građana, moguće su prevare sa kreditnim karticama, saopštilo je Ministastvo zdravlja Srbije.
U cilju zaštite zdravlja građana od kupovine falsifikovanih, neregistrovanih i nelicenciranih lekova putem interneta, Srbija je od 18. do 25. juna učestvovala u nedelji međunarodne akcije "Pangea VI", u saradnji sa policijom i zdravstvenim regulatornim organima, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.Operacija je organizovana sa ciljem podizanja svesti građana o rizicima po zdravlje od kupovine lekova putem veb sajta, jer ti lekovi nisu proverenog i kontrolisanog kvaliteta, uslova proizvodnje i skladištenja, kao i regularnog lanca snabdevanja.
"'Pangea VI' je najveća akcija u borbi protiv kupovine falsifikovanih lekova i neregistrovanih lekova, koja je koordinirana od strane Interpola, Svetske carinske organizacije, Američke agencije za hranu i lekove, Kanadske kraljevske konjičke policije, Irskog Odbora za lekove, Evropola i Farmaceutskog Instituta bezbednosti", navodi Ministarstvo.
U prodaju lekova preko interneta uključene su organizovane kriminalne grupe, prodaja se vrši preko nelegalnih mreža a ovakvim načinom kupovine povećan je rizik po zdravlje građana, prevare sa kreditnim karticama i krađe identiteta
Evidentiran je povećan broj kupovine steroida za oblikovanje mišića prilikom rekreativnog i profesionalnog bavljenja sportom.
U saopštenju se navodi i podatak da je 58 osoba uhapšeno ili je pod istragom zbog krivičnih dela nelegalne proizvodnje lekova i snabdevanja lažnim i neregistrovanimm lekovima, kao i da je oduzeta velika količina falsifikovanih lekova.
"Među lažnim lekovima zaplenjeni su antibiotici, lekovi za lečenje karcinoma, antidepresivi, dodaci ishrani i lekovi za erektilnu disfunkciju", ističe Ministarstvo zdravlja.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…