Vesti
Svet
Počela svetska satelitska trka06.04.2007. 12:00
Izvor: Blic
Rusija ukida monopol SAD u zemljinoj orbiti
Iako su dani hladnog rata odavno prošli, Amerika i Rusija se pripremaju za novu bitku koja će se ovoga puta voditi oko sistema satelitske navigacije, u kome SAD drže monopol. U pitanju je oblast koja godišnje donosi prihod od skoro 20 milijardi dolara, a pomoću koje Amerikanci stiču ogromnu prednost u spoljnoj politici i vojnoj strategiji. Ruska svemirska agencija najavila je da će do kraja godine lansirati devet novih satelita koji će činiti satelitski sistem za globalno pozicioniranje pod nazivom „Glonass“. Sistem će u početku biti u operativnoj upotrebi nad teritorijom Rusije, Evrope i dela Azije. Predviđeno je da „Glonass“ bude u globalnoj upotrebi tokom 2009. kada će biti prvi konkurent američkom sistemu za globalno pozicioniranje (GPS).
Rusija će finansirati sistem od prodaje energenata, a zanimljivo je da su Kina i Evropa takođe najavile skoro lansiranje sopstvenih sistema za satelitsko navođenje - „Bidu“, odnosno „Galileo“.
Monopol SAD
Ono što pokreće bitku velikih sila za premoć u satelitskom pozicioniranju jesu neslućene mogućnosti ovakvih sistema koji se razvijaju velikom brzinom.
Prodaja uređaja za globalno pozicioniranje poslednjih godina doživljava veliki bum, raste u proseku između 25 i 30 odsto godišnje, a samo tokom 2006. širom sveta prodato je ovih uređaja u vrednosti od 15 milijardi dolara.
Osim želje za prihodom, Rusija, Kina i EU rukovode se još jednim motivom - željom da Ameriku ostave bez monopola u ovoj oblasti. To je strah da bi SAD sistem, koji je kreirao i kontroliše Pentagon, mogle da iskoriste i u vojne svrhe. U slučaju eventualnog sukoba među velikim silama, SAD bi trenutno mogle jednostavno da isključe sistem za globalno pozicioniranje, što bi izazvalo velike probleme za državu ili države koje su meta napada.
„Za nekoliko godina bilo kakvo poslovanje bez sistema za navigaciju će biti nemoguće. Sve što se pomera koristiće sistem za navigaciju - avioni, vozovi, jahte, ljudi, rakete, ugrožene vrste životinja, pa čak i kućni ljubimci“, kaže Andrej Jonin, analitičar iz Centra za analizu strategija i tehnologija, koji je povezan sa Ministarstvom odbrane.
„Kada se to dogodi, zemlje koje se oslone na GPS biće u geopolitičkoj zamci Amerike, koja dominira u ovoj važnoj sferi interner infrastrukture. Amerika teoretski može da zemljama poput Irana ili Severne Koreje isključi sistem, što će izazvati velike probleme u bankarskom sistemu, transportu energije i drugim industrijama“, dodaje Jonin.
Putinova inicijativa
Ruski predsednik Vladimir Putin, zahvaljujući čijoj podršci je projekat pred završetkom, upozorio je naučnike koji rade na njegovom razvoju da sistem mora da bude „prijateljske prirode za korisnike“.
„Čitav sistem mreže satelita mora da radi nepogrešivo, mora da bude bolja od američkog GPS-a i jeftinija ukoliko hoćemo da klijenti izaberu ‘Glonass’. Znate koliko mi to znači“, rekao je Putin na sastanku ruske vlade.
Očekuje se da će nova generacija uređaja za globalno pozicioniranje moći da koristi signale iz ruskog i američkog sistema, što će korisnicima samo osigurati pouzdanije podatke.
Sve šira primena
Pentagon je GPS počeo da razvija još tokom šezdesetih godina.Pentagon je prvo vojno testiranje GPS-a imao tokom Zalivskog rata 1991. kada je zahvaljujući snimcima sa raketa svet mogao da se uveri u moć vojne mašinerije SAD. Amerika je formalno dozvolila civilnu upotrebu GPS-a 1993.
O tome koliko je danas značaj ovih uređaja svedoči i podatak da je gotovo nemoguće kupiti novi automobil bez sistema za globalno pozicioniranje. Oni pomažu u slučaju da zalutate ili mogu biti od pomoći ako vam neko ukrade automobil. Roditelji u Japanu već sada, uz pomoć ovakvih uređaja, u svakom trenutku prate gde im se deca nalaze.
Kako funkcioniše GPS
Američki GPS trenutno se sastoji od 30 satelita koji se nalaze u Zemljinoj orbiti. Da bi sistem funkcionisao, potrebna su minimum 24 satelita. Da bi korisnik dobio tačnu informaciju o svojoj lokaciji, mora da bude u dometu najmanje tri satelita, dok četvrti izračunava njegovu poziciju. Tačna pozicija se računa tako što sateliti mere vreme od slanja do prijema signala. Sistem korisnicima u SAD, Zapadnoj Evropi i Japanu određuje tačnu lokaciju u krugu od 15 metara, jer visoke zgrade predstavljaju smetnju. SAD godišnje na održavanje mreže satelita troše približno 750 miliona dolara. GPS je nezaobilazan u automobilskoj industriji, hitnim službama, avio-industriji, meteorologiji, marketingu, izradi mapa, arheologiji...
Ostale vestiArhiva
- 21/11 Još jedna zemlja ulazi u sukob?; "Direktno…
- 19/11 Rusija počela masovnu proizvodnju mobilnih…
- 18/11 Ako je cilj ove odluke formalni početak trećeg…
- 17/11 Zaharova: Putin je već rekao šta će se desiti…
- 15/11 Kremlj objavio detalje razgovara Putina i…
- 31/10 Broj poginulih u poplavama u Španiji najmanje…
- 23/10 Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile završnu…
- 19/10 Hagari: Izrael će pojačati borbu protiv Hezbolaha…
- 18/10 Pezeškijan: Otpor se ne završava ubistvom…
- 17/10 Ukrajina traži nuklearno naoružanje
- 15/10 Melonijeva u petak u poseti Libanu, šef diplomatije…
- 14/10 Ni treći atentator na Trampa nije uspeo,…
- 11/10 Borelj: Nuklearni rat se ne može dobiti,…
- 10/10 Uragan Milton razorio Floridu - Kuće srušene,…
- 07/10 Kriminal: Meksički gradonačelnik ubijen nekoliko…
- 06/10 Galant: Iran neka pogleda Gazu i Bejrut pre…
- 05/10 Zelenski: Na sastanku u Ramštajnu 12. oktobra…
- 04/10 Mulj i blato na sve strane, Kuće poplavljene,…
- 02/10 Ambasadorka SAD pri UN pozvala Savet bezbednosti…
- 01/10 Konzul Nikolić: U stalnom smo kontaktu sa…
- 30/09 Više od 60 žrtava Uragana Helene u Sjedinjenim…
- 28/09 Džonson otkrio da je razmišljao da odobri…
- 27/09 Broj žrtava uragana „Helena” porastao na…
- 26/09 Američki Senat vodi istragu protiv kompanije…