Vesti
Svet
Zajednička vlada ljutih neprijatelja
09.05.2007. 12:00
Izvor: Blic
Zajednička vlada ljutih neprijatelja
Finale istorijskog dogovora katolika i protestanata
Ijan Pejsli, protestant iz Demokratske unionističke partije i Martin Mekginis, katolik iz Šin Fejna, položili su juče zakletvu kojom je posle pet godina formirana prva vlada Severne Irske. Time su arhineprijatelji čije su višedecenijske borbe odnele 3.600 života konačno stavili tačku na krvavo versko nasilje u ovoj britanskoj provinciji.
Pejsli (80) je juče u parlamentu izabran za premijera Severne Irske, a za njegovog zamenika izabran je Mekginis (56).
Dogovor protestanata i katolika usledio je dan uoči isteka roka od pet godina kojim je ograničena direktna vladavina Londona u ovoj provinciji. Prelomni trenutak dogodio se krajem marta kada je došlo do prvog sastanka između Pejslija i Džerija Adamsa, lidera Šin Fejna, političkog krila IRA. Jučerašnjoj svečanoj ceremoniji u parlamentu u Stormontu, nedaleko od Belfasta, prisustvovali su i britanski premijer Toni Bler i njegov irski kolega Berti Ahern.
„Ovo je poseban dan jer radimo na novom početku. Verujem da krećemo putem koji će nas dovesti do mira i prosperiteta“, rekao je Pejzli, koji je ranije odbijao kontakte sa Šin Fejnom zbog veza sa IRA.
Martin Mekginis je takođe bio pun optimizma istakavši da je uveren da će nova, zajednička vlada protestanata i katolika funkcionisati:
„Najvažnije je da je došlo do suštinskih promena u pristupu partija, kako bismo zajedno izgradili bolju budućnost za narod koji predstavljamo“.
Britanski premijer Bler pozdravio je sastanak parlamenta izjavivši da je u pitanju vrlo važan dan za sve u Severnoj Irskoj. Blerova popularnost godinama ide silaznom putanjom zbog rata u Iraku, a poslednji udarac je pretrpeo na nedavnim lokalnim izborima, kada su njegovi laburisti izgubili mesta u mnogim britanskim provincijama, između ostalih i većinu u parlamentu Škotske, koja sada pripada Škotskoj nacionalnoj partiji.
Očekuje se da će Bler krajem ove nedelje saopštiti datum povlačenja sa vlasti, a oživljavanje mirovnog procesa u Severnoj Irskoj mogla bi da bude jedna od najsvetlijih tačaka u njegovoj političkoj karijeri. Zbog toga i ne čudi što je zvanični London najavio da će u Severnu Irsku uložiti 51 milijardu funti (oko 102 milijarde dolara).
Parlament Severne Irske formiran je 1998. sporazumom koji je potpisan na Veliki petak, ali je suspendovan 2002. kada je otkriveno da IRA unutar zgrade ima prislušne uređaje. Tokom decenija nasilja u Severnoj Irskoj poginulo je najmanje 3.600 osoba, a povređeno je više od 36.000. Jedan od ključnih momenata na putu ka miru dogodio se 2005. kada je IRA objavila da će se odreći oružja i naredila svojim članovima da prekinu sa oružanom kampanjom za okončanje britanske vlasti u provinciji. IRA je, međutim, ostala posvećena svom glavnom cilju -odvajanju Severne Irske od Ujedinjenog kraljevstva, ali političkim putem. Sličan potez povukla je nedavno i glavna protestantska paramilitarna grupa „Ulsterska dobrovoljačka vojska“, koja je saopštila da se odriče oružja u borbi protiv katolika.
Zanimljivo je da je na zasedanje parlamenta Severne Irske doputovala i delegacija iz SAD, gde živi veliki broj Iraca. Predsednik amerike Džordž Buš u Stormont je poslao Polu Dobrijanski, zamenicu državnog sekretara Kondolize Rajs i senatora Edvarda Kenedija.
„Severna Irska je primer da postoji nada za mirno rešavanje kriza i u drugim regionima širom sveta“, rekao je senator Kenedi.

Finansije protestantima
Zajedničko upravljanje protestanata i katolika Severnom Irskom vršiće se na osnovu dnevnih dužnosti. Ian Pejsli i Martin Mekginis imaće ista ovlašćenja. Demokratska unionistička partija je dobila ministarstva finansija, ekonomije i kulture. Šin Fejn je dobio ministarstva obrazovanja, regionalnog razvoja i poljoprivrede.