Vesti
Svet
Tihi uspon čoveka iz senke
12.05.2007. 12:00
Izvor: Blic
Tihi uspon čoveka iz senke
Britanski šef finansija počeo kampanju za mesto Premijera
Posle deset godina strpljivog čekanja, Gordon Braun je juče konačno krenuo u kampanju za ispunjenje svog najvećeg cilja - da postane premijer Velike Britanije. Kao za sada jedini kandidat da nasledi Tonija Blera, koji je najavio odlazak 27. juna, Braun će pred sobom imati težak zadatak.
Prvo i osnovno je da vrati poverenje u Laburističku stranku koja je posle decenije na vlasti suočena sa osipanjem podrške, što su pokazali nedavni lokalni izbori. Drugo, Braun će morati da na spoljnopolitičkom planu izgradi novi britanski identitet. To neće biti nimalo lako, imajući u vidu Blerovo bespogovorno praćenje Amerike u globalnom ratu protiv terorizma.
Iako se ne zna mnogo o budućim potezima ovog izuzetno staloženog političara, izuzev da će pokrenuti inicijativu za usvajanje prvog pisanog ustava Velike Britanije, izvesno je da Braun neće nastaviti stopama Blera. On će, kako se očekuje, biti mnogo ozbiljniji i suzdržaniji u nastupima, a daće i veću ulogu britanskom parlamentu u kreiranju buduće britanske politike.
Ed Milibend, Braunov savetnik, potvrđuje da će se Braun odreći Blerovog stila, koji je bio više predsednički nego premijerski.
- Gordon Braun se predstavlja kao političar budućnosti, a ne kao političar vezan za Blerovo nasleđe - kaže Milibend.
Bler je juče proglasio Brauna za svog naslednika rečima da Braun „poseduje sve što je potrebno“ za takav posao, a Braun je istog dana krenuo u kampanju za lidera laburista pod pomalo neinventivnim sloganom „Gordon Braun za Veliku Britaniju“, obećavši da želi da zemlju načini boljim i pravednijim mestom za život.
„Imam nove ideje i vizije kako da vodim Veliku Britaniju. U nedeljama i mesecima koji me očekuju, moj zadatak će biti da pokažem da imam umeća da vodim drugačiju vladu koja će slušati građane. Slušaću sve koji imaju predloge i učiću, uvek ću biti na strani građana“, rekao je Braun, koji je pre toga pohvalio Blera za „hrabrosti strast u vođenju zemlje“.
Kampanja će trajati šest nedelja i postoji mogućnost da Braun bude jedini kandidat. Prema pravilima, svako ko želi da se kandiduje za mesto lidera laburista mora da pridobije podršku 45 poslanika te stranke. Kandidature su za sada najavili još i Majkl Mečer, koji predstavlja levo krilo stranke i Džon Mekdonel, koji pripada konzervativnijem krugu. Pošto bude izabran (to je gotovo izvesno), Braunu će glavni protivnik biti Dejvid Kameron, mladi lider Konzervativne partije, koji tvrdi da bivši ministar finansija neće uspeti da se snađe u ulozi premijera:
„Gordon Braun je odličan planer, ali ne verujem da će se snaći sa velikom odgovornoću kada bude uvek na skeneru javnosti“.
Braun je još 1994. hteo da se kandiduje za lidera laburista, ali je na večeri sa Blerom pristao da ostane po strani u zamenu za njegovu podršku kada se povuče.
Ovaj 56-godišnji Škotlanđanin važi za nepopustljivog i vrlo metodičnog političara koji će, prema mišljenju stručnjaka, uspeti da se nametne kao lider. Privatno, on se stalno smeje i skoro uvek je spreman da priča o porodičnom životu.
„Sigurno će doći do izmena u transatlantskim odnosima, najviše po pitanju učešća britanskih vojnika u misijama u Iraku i Avganistanu. Braun neće provocirati Buša jer zna da on silazi sa političke scene“, kaže Džejms Nejdžti, autor knjige „Rivali“, o odnosima između Blera i Brauna.
„Transantlantski odnosi, koji su uglavnom bazirani na kontaktima obaveštajnih službi i nacionalnih savetnika za bezbednost, neće biti promenjeni. Braun će u početku morati da se posveti distanciranju od Blera, pre svega na domaćoj političkoj sceni“, kaže Bob Vorčester, koji se bavi istraživanjem javnog mnjenja.

Lična tragedija
Gordon Braun se kasno oženio sa Sarom, koja je za razliku od svoje prethodnice Čeri But, supruge Tonija Blera, odlučila da uzme muževljevo prezime. Gordon i Sara Braun dobili su kćerku Dženifer Džejn decembra 2001. godine, ali svega deset dana kasnije, beba je preminula usled krvarenja u mozgu, na rukama svojih roditelja. Nacija je bila potresena slikom ministra slomljenog srca, koji je svoju kćerku nazvao inspiracijom. Posle dve godine, par je dobio dečaka Džona, a jula prošle godine i sina Džejmsa Frejzera.
„Obožavam da budem tata, to je veoma zabavno... ne postoji ništa što je važnije od toga“, rekao je tada Braun.

Braunovi protivnici
Majkl Mičer (Michael Meacher) - Ubeđeni levičar
Važi za lidera leve struje u Laburističkoj partiji. Iako još nije krenuo u kampanju, male su šanse da zameni Tonija Blera.
„Neophodno je da u stranci imamo izbore za mesto lidera, kako bi se pokrenula debata u kojem pravcu će vlada ići. Mene najviše zabrinjava porast nejednakosti u zemlji, nesposobnost vlade, klimatske promene, privatizacija javnih službi, gubitak građanskih sloboda i smanjenje prava radnika. To su pitanja za koja verujem da vlada mora da nađe rešenje“, kaže Mičer.
Džon Mekdonel (John McDonnell) - Konzervativac među laburistima
Važi za konzervativnu struju u Laburističkoj stranci. I on kao i Mičer ima male šanse da zameni Tonija Blera na mestu premijera:
„Cilj svake kampanje je pobeda, čak iako su šanse male. Ipak, pobeda ili poraz, kampanja je takođe i deo dugoročnijeg projekta da bi se obnovilo jedinstva partije. Tokom poslednjih deset godina, Velika Britanija je postala najviše podeljeno društvo još od završetka Drugog svetskog rata. Prihodi moraju da se povećaju, ne samo smanjivanjem poreza na plate, već i smanjivanjem poreza koji plaćaju kompanije“.