Vesti
Svet
Volfovic podneo ostavku
19.05.2007. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Volfovic podneo ostavku
Borba za novog predsednika uveliko je počela, a američki mediji spominju čak i dosadašnjeg britanskog premijera Tonija Blera
Predsednik Svetske banke Pol Volfovic, koji se već nekoliko nedelja nalazio pod pritiskom da ode sa položaja, podneo je ostavku, javlja Bi-Bi-Si. Posle dužeg sastanka sa članovima Izvršnog odbora, Volfovic je saopštio da će njegova ostavka stupiti na snagu na kraju fiskalne godine, dakle 30. juna. Kao što se pretpostavljalo, direktori iz Izvršnog odbora dali su Volfovicu moralnu odstupnicu, navodeći u saopštenju da je on "zagarantovao da je postupao moralno i u dobroj veri u onome za šta je verovao da je u najboljem interesu institucije, i mi to prihvatamo".
Volfovic, koji se nedeljama odupirao pritisku da podnese ostavku, izrazio je u svom saopštenju "zadovoljstvo zbog toga što je Odbor prihvatio njegove garancije da je postupao moralno". Takođe je poručio da "najsiromašniji narodi na svetu, posebno oni u podsaharskoj Africi, zaslužuju najbolje što možemo da im omogućimo" i da je "neophodno pronaći način da se krene dalje".
Ali, Volfoviceva ostavka nema nikakve veze sa najsiromašnijim narodima - posebna interna komisija Svetske banke utvrdila je da je prekršio pravila te institucije kad je 2005, samo tri meseca pošto je stupio na dužnost predsednika Svetske banke, isposlovao 60.000 dolara povišice svojoj devojci Šahi Rizi i obezbedio joj bolji posao u američkom Stejt departmentu. Izvršni odbor nije u preksinoćnjem saopštenju spomenuo finansijski aranžman koji prati Volfovicevu ostavku niti se dotakao budućnosti Šahe Rize, čiji je slučaj i izazvao skandal koji Svetsku banku potresa već mesec dana.
Bela kuća saopštila je da će uskoro imenovati Volfovicevog naslednika na čelu Svetske banke, tako da počinje borba za tu funkciju, komentariše Rojters. Predsednika Svetske banke tradicionalno biraju Amerikanci (SAD su najveći deoničar i finansijer te institucije), dok je vođstvo Međunarodnog monetarnog fonda u rukama Evropljana.
Bela kuća navodi da je još rano za spekulacije, ali američki mediji navode bivšeg zamenika državnog sekretara Roberta Zelika, zamenika ministra ekonomije Roberta Kimita, pa čak i dosadašnjeg britanskog premijera Tonija Blera kao moguće nove predsednike Svetske banke. Među potencijalnim kandidatima spominju se i guverner Banke Izraela Stenli Fišer, bivši nigerijski ministar finansija Ngozi Okondžo-Iveala, ministar finansija Južne Afrike Trevor Manuel i bivši ministar za ekonomiju Turske Kermal Derviš.
U to pravo Bele kuće da izabere šefa Svetske banke gotovo niko ne dira, ali mnogi kažu da je očigledno da su potrebne šire konsultacije u odabiru kandidata. Osoblje te institucije i razne grupe za borbu protiv siromaštva kažu da šefa te institucije treba birati na osnovu kvaliteta, a ne nacionalnosti. - Volela bih da Bušova administracija objavi podršku otvorenom i takmičarskom procesu, zasnovanom na kvalitetu.
Ako ne, nadam se da će evropske i ostale vlade članice preuzeti odgovornost za procenu i, ako je neophodno, staviti veto na svakog kandidata koji nema potrebno menadžersko iskustvo, razumevanje pitanja razvoja i političku mudrost da uspešno vodi banku - kaže za AP Nensi Birdsel, predsednik Centra za globalni razvoj iz Vašingtona.

Problematičan od početka
Pol Volfovic, bivši zamenik američkog ministra odbrane i jedan od arhitekata invazije na Irak 2003, proveo je dve godine na čelu Svetske banke, a kontroverze oko njegovog predsednikovanja tom međunarodnom finansijskom institucijom za razvoj i borbu protiv siromaštva trajale su od njegovog dolaska. Evropske zemlje, mahom protivnice rata u Iraku, opirale su se njegovom imenovanju od početka. Ali i veliki deo osoblja banke, njeni bivši zvaničnici, a i viđeniji političari američke Demokratske partije tražili su da Volfovic podnese ostavku. Konačno su pobedili i primorali administraciju američkog predsednika Džordža Buša da odustane od podrške koju je pružala Volfovicu jer je u tome ostala načisto sama.