Vesti
Svet
Tajni zatvori CIA u Poljskoj i Rumuniji
09.06.2007. 12:00
Izvor: Blic
Tajni zatvori CIA u Poljskoj i Rumuniji
Američka služba CIA je od 2003. do 2005. u Poljskoj i Rumuniji imala tajne zatvore u kojima je saslušavala i mučila zatvorenike u okviru američkog rata protiv terorizma, uz znanje poljskih i rumunskih vlasti, naveo je juče u svom izveštaju pred Savetom Evrope švajcarski senator i istražitelj ovog slučaja Dik Marti. On je, takođe, optužio i državne organe Nemačke i Italije da su ometale njegovu istragu.
U izveštaju, koji se poziva na neimenovane izvore u CIA, piše da su Abu Zubajdah i Halid Šeik Mohamed, glavnoosumnjičeni za terorizam, tajno držani i saslušavani u zatvoru u Poljskoj. Šeik Mohamed tvrdi da stoji iza terorističkih napada izvedenih u SAD 11. septembra 2001, a za Abu Zubadijaha se veruje da je operativac Al Kaide.
„Tajnim zatvorima u Evropi rukovodila je direktno i isključivo CIA“, piše u izveštaju. „Iako je verovatno veoma malo ljudi u dotičnim zemljama, i u njihovim vladama, znalo za postojanje tih centara, imamo osnova da tvrdimo da su najviše državne vlasti bile upoznate sa nezakonitim aktivnostima CIA na njihovoj teritoriji“, rekao je Marti.
Zatvori su u Poljskoj i Rumuniji otvoreni na osnovu specijalnog programa koji je CIA pokrenula posle 11. septembra 2001. s ciljem da „ubije, zarobi i zatvori“ osumnjičene za terorizam, piše Marti, švajcarski senator koji istražuje navodnu ulogu članica Saveta Evrope u sprovođenju programa CIA.
Poljske vlasti su demantovale Martijeve nalaze, a Jirži Smajdžinski, bivši poljski ministar odbrane, takođe je odbacio ove optužbe.
„Naravno, ja sam sve organizovao i prostro sam pred njih crveni tepih“, rekao je on sarkastično.
Dokazi o tajnim letovima - između 2002. i 2005. bilo je najmanje 10 letova za Poljsku - pokazuju da su Poljska i Rumunija imale ključnu ulogu, kao zemlje u koje su dovođeni osumnjičeni za terorizam.
„Sada ima dovoljno dokaza za tvrdnju da su između 2003. i 2005. u Evropi, naročito u Poljskoj i Rumuniji, postojali tajni zatvori kojima je upravljala CIA“, stoji u izveštaju.
Rumunska senatorka Norika Nikolai, odbacila je Martijeve tvrdnje kao „neosnovane“.
Marti nije naveo svoje izvore informacija, ali je rekao da se njegov izveštaj zasniva na razgovorima sa ljudima „koji su radili ili i dalje rade za relevantne vlasti, pre svega obaveštajne agencije“.
Marti je prošle godine optužio 14 evropskih država - od Irske do Nemačke i Rumunije - da su zajedno sa američkim obaveštajcima kršile ljudska prava kako bi pomogle CIA da prebaci osumnjičene za terorizam do tajnih zatvora.

Suđenje agentima CIA u Milanu
Nekoliko sati pre nego što je predsednik Buš juče stigao u posetu Italiji, u Milanu je počelo suđenje u odsustvu dvadeset četvorici američkih državljana, agenata CIA optuženih za otmicu muslimanskog sveštenika Hasana Mustafe Osame Nasra. Njega su agenti 2003. prebacili iz Milana u Egipat, gde je, kako on tvrdi, mučen tokom ispitivanja. Italijanski agenti, uključujući i bivšeg šefa agencije SISMI, optuženi su da su pomagali Amerikancima da izvedu otmicu. U sudnici je juče bio prisutan jedan italijanski agent.