Vesti
Svet
Blerova oproštajna afera
13.06.2007. 12:00
Izvor: Politika
Blerova oproštajna afera
U poslednjim danima na vlasti britanski premijer razgnevio Škote zbog sporazuma sa Gadafijem o razmeni zatvorenika
Kakav dokument je i u čije ime premijer potpisao u Tripoliju, s kojim pravom i kojim ovlašćenjima, množe se ljutita pitanja na severu Velike Britanije, u Škotskoj, povodom prošlonedeljne posete Tonija Blera Libiji i njegovog susreta sa Moamerom Gadafijem. Gnev i uvređenost obeležili su i pismo koje je škotski prvi ministar Aleks Salmond u petak uputio na adresu šefa vlade u Dauning stritu 10, a o sadržini obavestio poslanike na hitno sazvanoj sednici regionalnog parlamenta, Holiruda.
Ostrvski mediji požurili su da izveste o prvoj svađi između Londona i Edinburga, otkako su na vlast u Škotskoj (posle izbora početkom maja) došli nacionalisti. Ceo spor zanimljiv je iz više razloga i van lokalnih granica, a najpre zato što aktuelizuje jedan košmarni teroristički slučaj, obaranje Pan Amerikenovog „boinga” nad Lokerbijem u Škotskoj, decembra 1988. godine, kada je poginulo 270 ljudi.
Za podmetanje bombe optužena su dvojica libijskih državljana od kojih je jedan oslobođen, a drugi Ali Megrahi osuđen na doživotnu robiju. Zbog komplikovanih međunarodno pravnih i političkih okolnosti sudski proces održan je u Holandiji, ali pred škotskim sudom i prema škotskim zakonima, a osuđenik izdržava kaznu u zatvoru Grinok u Škotskoj.
Nije tajna da Libija odavno pokušava da izdejstvuje povratak ovog zatvorenika u domovinu, pa se jedno vreme nagađalo da je njegovo prebacivanje deo moguće nagodbe koju Tripoli hoće da postigne preko onih nesrećnih bugarskih medicinskih sestara, osuđenih na smrt zbog navodnog inficiranja libijske dece virusom side.
Da li je Toni Bler u poslednjim danima na vlasti i na oproštajnoj turneji učinio bilo šta da ambicije Libijaca učini ostvarivim? Sve zavisi od toga kako se tumači Memorandum o razumevanju koji su Bler i Gadafi potpisali u Tripoliju, a odnosi se na ekstradiciju zatvorenika.
Po jednostavnoj logici ovaj sporazum obuhvatao bi Ali Megrahija. Ogorčeno reagovanje u Škotskoj, gde je uspomena na tragediju i te kako živa i bolna, stoga je sasvim razumljivo. Na stranu pitanje regionalne nadležnosti i hijerarhije odlučivanja. U Edinburgu smatraju da Bler nije mogao u tako važne dogovore da ulazi bez konsultacija sa škotskom vladom. Iz Londona su, međutim, uzvratili da se sporazum o razmeni zatvorenika ne odnosi i na Ali Megrahija, već je donet zbog rešavanja sudbine osuđenih pripadnika Al Kaide.
Ali kako primećuje „Dejli mejl”, u tekstu bilateralnog sporazuma koji je Forin ofis dao na uvid nikakva imena se ne uključuju i ne isključuju.
Možda i bombaš iz Lokerbija zahvaljujući ovom dilu bude vraćen kući. Ali Toni Bler tada neće više biti u rezidenciji. Od premijerske funkcije se konačno oprašta 27. juna, a pojedini članovi porodica žrtava dogovor u Tripoliju nazvali su njegovim oproštajnim poklonom Gadafiju.