Vesti
Svet
Najveća ofanziva SAD u Iraku posle invazije
20.06.2007. 12:00
Izvor: Politika
Najveća ofanziva SAD u Iraku posle invazije
Oko 10.000 vojnika napada uporišta Al Kaide u rejonu Bakube
Pod okriljem noći, u prvim današnjim satima, uz vazdušno bombardovanje, trupe SAD u Iraku su počele najveću ofanzivu posle invazije u martu 2003. na tu zemlju. Cilj napada je, kako se saopštava, uništavanje uporišta Al Kaide u zoni grada Bakube, oko 40 kilometara severoistočno od Bagdada. U operaciji učestvuje oko 10.000 američkih vojnika, čija komanda tvrdi da su do svitanja ubijena 22 pripadnika „antiiračkih snaga” u koje se ubrajaju gerilci povezani sa mrežom Osame bin Ladena.
Atak je proizišao iz procene, kako se nagoveštava, da je Al Kaida ojačala u Iraku, iako je tamo nije bilo kad je rat počeo pre više od četiri godine i kad je Vašington pogrešno tvrdio da je bivši režim u Bagdadu s njom održavao tesne veze.
Proglašeni globalni rat protiv terorizma tako se opet vraća na početnu metu. Okrivljena za atentate otetim putničkim avionima 11. septembra 2001. na Njujork i Vašington, Al Kaida je bila povod za invaziju multinacionalne koalicije na čelu sa SAD, pod okriljem UN, na Avganistan gde su joj bila glavna uporišta. Sada se, prema ovdašnjim procenama, u njoj vidi glavni raspaljivač sukoba u Iraku.
Udarima i na sunite i na šiite, Al Kaida podstiče međuverska krvoprolića kako bi Irak utonuo u građanski rat – prenosi današnji „Vašington post” mišljenja američkih vojnih funkcionera. Analitičari, međutim, tvrde da je već mesecima tamo u toku obračun koji po svojim karakteristikama čak prevazilazi klasične definicije građanskog rata, pošto se međusobno uništavaju i različite grupe unutar istih islamskih krila.
Ovdašnji stratezi su uvažili tu procenu i tvrde da su sada za svoje saveznike pridobili više sunitskih frakcija za borbu protiv takođe sunitske Al Kaide. Nedavno je objavljeno sklapanje takvih aranžmana, uz bojazan da bi suniti mogli da se od partnera pretvore u rivale, pa da u jednom trenutku – napadnu Amerikance koji su ih upravo dodatno naoružali, kao i vladajuće šiite.
Zasad se odavde tvrdi da je novi savez doprineo potiskivanju Al Kaide iz provincije Anbar, tako da su se njeni pripadnici prebacili sa zapada na istok, u provinciju Dijala, čiji je glavni grad Bakuba. Tu trupe SAD napadaju, izveštava se, njena „skloništa, zatvore kao i fabrike bombi”, sugerišući da je Al Kaida „glavni sponzor akcija bombaša samoubica u Iraku”.
Zvaničnici, čije procene prenosi „Njujork tajms”, kažu da je u Dfijali stacionirano oko 2.000 boraca „mešavine” u kojoj su pored Al Kaidinih ljudi još „bivši pripadnici armije Sadama Huseina, ogorčenih arapskih muslimana i kriminalnih gangova”. Oni su „dobro uvežbani i vrlo disciplinovani”, dodaje se uz upozorenje da im je štab u Bakubi „snažno branjen”, da raspolažu „bombama koje mogu da unište oklopna vozila”, da je „u mnogim zgradama postavljen eksploziv”, da „vrebaju snajperisti”…
Amerikanci su zajedno s Britancima u ofanzivi i protiv uporišta šiita, na jugu Iraka, gde neregularnim lokalnim trupama, kako kažu, pomaže šiitska teokratija Irana. Javlja se da je juče tu likvidirano oko 20 protivnika.
Najnovije ofanzive su počele, iako još nije očekivane rezultate dala akcija za stabilizaciju Bagdada. Radi se o neuobičajenoj primeni agresivne strategije sa istovremenim napadima na više frontova, konstatuje „Tajms”.
Ovde je takođe saopšteno da je u Irak stigao poslednji kontingent američkih pojačanja sa oko 30.000 vojnika. Ta odluka predsednika Džordža Buša izazvala je različite reakcije – njemu opozicioni demokrati, koji prevladavaju u parlamentu, tražili su da se odredi rok za povlačenje trupa, ali je šef Bele kuće vetom sprečio pokušaj ozakonjenja tog zahteva.
Istovremeno je obelodanjeno nezadovoljstvo – ambasadora SAD u Iraku Rajana Krokera. Pismom se požalio šefovici diplomatije Kondolizi Rajs da nema dovoljno kvalifikovanog osoblja za obavljanje složenih zadataka – otkriva „Post”.
Tvrdi da time nije hteo da kritikuje ni Rajsovu ni svoje službenike. Poznavaoci kažu da je hteo da poruči da Kongres odobri više novca za tamošnji rad, tako da dobije veći broj obučenijih diplomata. Za njih mediji izveštavaju, međutim, da sve teže izlaze iz zaštićene Zelene zone koja je takođe izložena napadima gerilaca…

Irak pri vrhu tabele nesređenih država
Uprkos akcijama 150.000 vojnika SAD i milijardama dolara uloženih iz vašingtonskog budžeta, Irak je i dalje pri vrhu liste nesređenih država. U najnovijem rangiranju, koje tradicionalno priređuje ovdašnji časopis „Forin afers”, Iraku je pripalo drugo mesto, odmah iza Sudana, kome su odavde zavedene dodatne sankcije sa obrazloženjem da su tamošnje vlasti odgovorne za genocid u provinciji Darfur.
Na trećoj poziciji liste nestabilnih sistema je haotična Somalija. Slede Zimbabve, Čad, Obala Slonovače, Kongo pa Avganistan, iako su u njemu koalicione snage na čelu sa Amerikancima već više od pet godina…
Analizom je obuhvaćeno 60 zemalja. Sa prostora bivše Jugoslavije na toj tabeli je samo BiH, na 54. mestu.

U Bagdadu 78 poginulih
Bagdad – Iračka policija je saopštila da je juče u eksploziji kamiona bombe kod šiitske džamije u Bagdadu poginulo 78 ljudi, uključujući devet žena, a 244 čoveka su ranjena.
Očevici su rekli da je bombaš udario kamionom u džamiju Hilani u Bagdadu, srušivši jedan zid