Vesti
Sport
Srbija kao nekad Afrika
07.07.2007. 12:00
Izvor: Blic
Srbija kao nekad Afrika
Fudbalski navijač u Srbiji ne zna čemu može da se nada u predstojećoj sezoni Meridijan Superlige. Ono što je sigurno jeste da je Gulan u Fjorentini, Rajković u PSV-u, Fejsa u Mecu, Bosančić na pozajmici u Boavisti, Smiljanić na pragu Espanjola, Zoran Tošić još osluškuje ponude. Iz srpskog fudbala odlaze sve mlađi igrači, a kvalitet onog što može da se vidi počeće da se meri u gramima. „Blic“ je pitao srpske stručnjake šta misle o tome.
- Stvari su izmešane, jedna drugu vuče. Rani odlasci čak i nisu loši sa aspekta reprezentacije jer se igrači u inostranstvu mnogo brže formiraju. Međutim, to je samo na prvi pogled. Mnogo njih i ne uspe da se nametne. Moramo pronaći način da zadržimo mlade igrače što duže jer rezultati u selekcijama do 21 godine govore da posedujemo ogroman talenat.

Šta je srž problema?
- Smatram da sa ljudima koji vode naše klubove u poslednjih deset do 15 godina nema napretka. Potrebne su nam velike kompanije koje žele da ulože novac, ne žele samo trenutni profit, nego promociju i rezultat. Takođe, svi moraju da budu svesni da niko neće da ulaže, a da neko drugi raspolaže materijalnim sredstvima. Dakle, u pitanju je vlasnička struktura, tačnije, zakon o sportu koji nije usvojen i ne zna se kad će. Moramo da sačekamo transformaciju našeg fudbala, da ligu dovedemo u red. Ako se nastavi ovako, iz sezone u sezonu gledaćemo sve slabiji klupski fudbal.

Prelazni rok je tek počeo, a već je u inostranstvo otišlo pet, šest izuzetno talentovanih igrača?
- Ne možemo očekivati da imamo kvalitet, a svake godine izvezemo dvadesetak talentovanih momaka. Katastrofa je da se igrač koji je osvojio srebro na Evropskom prvenstvu za mlade prodaje za tri milona evra. Njegova cena je mnogostruko veća. Recimo, Janković je otišao za dva, dva i po miliona evra, a godinu dana kasnije vredi deset. Žigić takođe. Kapiten Partizana Smiljanić se prodaje, ima samo 20 godina. Plašim se da će otići sve što vredi. Našem fudbalu su potrebni rukovodeći kadrovi koji ne insistiraju samo na trenutnom profitu, već oni koji će da stvore uslove i naprave dugoročne planove. Kada se te stvari budu dovele u red, kada budu mogli da se ponude bolji uslovi za razvoj našim mladim igračima, tada će oni i ostajati u našem fudbalu.

Slobodan Pavković
- Odlazak mladih igrača je negativan za naše trenere, pre svega za naš klupski fudbal. Prosto rečeno, odlazi ti najbolje, a zamenu je teško naći ili nemaš vremena da je stvoriš. Postali smo fudbalski tranzit i svedoci smo da je kod nas odavno prisutan taj negativan trend. Igrači se zadržavaju u seniorskom timu taman onoliko koliko ima je potrebno da se preporuče.

Ima li leka?
- Fudbal deli sudbinu siromašnog društva i to je pitanje za neke više instance. Potrebno je stvoriti uslove da igrači u svakom smislu dobiju približno onome što mogu da dobiju napolju. Žao mi je zbog preranih odlazaka mladih igrača jer ćemo svi biti uskraćeni za atraktivnost koju oni donose. Najgore od svega je što je prodaja neminovnost da bi klubovi opstali.

Može li donošenje zakona o sportu da poboljša situaciju?
- Čekajući pomenuti zakon, dolazimo do činjenice da se vrtimo ukrug, a vreme prolazi. Moraju više instance da reaguju i da se prilagodimo uslovima u kojima radimo.

Čedomir Đoinčevič
- Ispada da se svake godine prodaje sve što od kvaliteta ispliva na površinu. Nažalost, ekonomska situacija diktira klubovima kako će da se ponašaju. Kada su u takvu krizu došli Crvena zvezda i Partizan, može samo da se zamisli koliko je situacija alarmantna. Tipičan primer za ovu priču je Gulan, koji nije odigrao ni polusezonu kako treba, a već je otišao iz Partizana. To su stvari koje zabrinjavaju i ja nisam optimista kada je naš klupski fudbal u pitanju.

Može li nešto da se učini po pitanju odlaska mladih igrača iz Srbije?
- Ranije je ovakva situacija bila u afričkim zemljama, gde su igrači sa 15, 16 godina išli u kampove. Kod nas je, recimo, došao Milan, najbolji se selektiraju. Koji roditelj će u ovoj nemaštini jednog dana da odbije Milan? Teško da možemo da se izborimo, osim ako u klubove ne uđu neke velike korporacije. Ne vidim rešenje, a dok nam standard ne bude veći, moraćemo da se pomirimo sa odlascima talentovane dece. Ono što je sigurno do nekih lepših vremena, gledaćemo sve siromašniji fudbal na našim terenima.