Vesti
Svet
Pokolj u Crvenoj džamiji
10.07.2007. 12:00
Izvor: Mondo
Pokolj u Crvenoj džamiji
Pakistanske oružane snage započele su u noći izmedju ponedeljka i utorka operaciju protiv verskih ekstremista zabarikadiranih u medresi pri Crvenoj džamiji u Islamabadu, pošto su pregovori oko mirnog oslobadjanja talaca, koji se nalaze u rukama radikalnog verskog vodje Abdula Rašida Gazija i njegovih sledbenika, propali.
"Jutros u četiri sata (23.00 po Griniču) započeli smo operaciju čišćenja medrese od ekstremista", saopštio je portparol vojske general major Vahid Aršad, a prenela agencija Rojters.
Prema poslednjim izveštajima agencija, koje se pozivaju na vojne izvore, u toku ove akcije, koja je još uvek u toku, život je izgubilo najmanje 40 militantnih islamista i trojica pripadnika oružanih snaga.
Ranije je javljeno da je dvadesetoro dece talaca uspelo da pobegne iz napadnute medrese.
U prvim jutarnjim časovima vladini pregovarači su objavili da su pregovori o prekidu opsade džamije i puštanju oko 150 talaca završeni neuspehom.
"Pokušali smo da ga prizovemo razumu, ali izgleda da on pokušava da kupi vreme", izjavio je pomoćnik ministra informisanja Tarik Azim Kan, govoreći o zabarikadiranom radikalnom imamu Crvene džamije.
Pakistanske bezbednosne snage uspele su u subotu da na nekoliko mesta probiju zidove medrese, kako bi omogućile taocima, koji se nalaze u rukama imama Gazija i njegovih naoružanih sledbenika, da pobegnu.
Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf zapretio je u subotu uveče radikalnim verskim učenicima, njih 60-70, zabarakadiranim u Crvenoj džamiji, da se predaju ili će biti pobijeni.
"Ukoliko se ne budu predali, ovde kažem da će biti pobijeni. Bili smo veoma strpljivi jer ne želimo da ljudi izginu", rekao je general Mušaraf u prvoj javnoj izjavi o incidentu u glavnom gradu Pakistana.
Imam Gazi je odgovorio da će on i njegovi učenici radije umreti mučeničkom smrću nego se predati.
Opsada Crvene džamije počela je u utorak, dan pošto su sukobi izmedju radikalnih učenika i bezbednosnih snaga prerasli u krvave ulične obračune u kojima je poginulo dvadesetak osoba.
Poslednjih šest meseci, sveštenici su prkosili vladi predsednika Mušarafa, slanjem učenika da kidnapuju navodne prostitutke i policiju, u okviru kampanje suzbijanja poroka.
Pokret Crvene džamije (Lal Masdžid) deo je fenomena poznatog kao "talibanizacija", širenja vojnog uticaja udaljenih plemenskih oblasti na granici sa Avganistanom, u centralne delove Pakistana, navodi Rojters.