Vesti
Svet
Al Kaida jača
13.07.2007. 12:00
Izvor: Blic
Al Kaida jača
Bela kuća je juče Kongresu predstavila interni izveštaj o stanju u Iraku, u kome se beleže ne baš blistavi rezultati Bušove administracije i iračke vlade. Najveći napredak je postignut na vojnom planu, posle slanja dodatnih 30.000 američkih vojnika u tu zemlju uprkos većinskom protivljenju američke javnosti, dok su rezultati najslabiji u oblastima koje su najvažnije za život Iračana - povećanju bezbednosti, političkim i ekonomskim reformama. Za to vreme, izašao je još jedan poražavajući izveštaj za američkog predsednika Džordža Buša - američke obaveštajne službe su saopštile da je Al Kaida jača nego ikada u proteklih šest godina, od terorističkih napada na SAD 11. septembra.
Izveštaj Bele kuće koji je sinoć predstavljen Kongresu nastao je posle „velikog udara“ iz januara. Objavljivanje izveštaja poklapa se sa sve većim nezadovoljstvom u Republikanskoj stranci načinom na koji Buš vodi kampanju u Iraku. Iako je izveštaj nepovoljan, iz Bele kuće insistiraju na tome da on neće dovesti do promene strategije u politici koja se vodi u ovoj zemlji. To neće zadovoljiti Demokratsku stranku koja ima većinu u oba doma Kongresa, a predsednica donjeg doma Nensi Pelozi je najavila glasanje o usvajanju rezolucija kojom bi se utvrdio datum povlačenja američkih snaga iz Iraka.
„Glasanje će svakom članu Kongresa dati priliku da izabere novi kurs politike u Iraku“, rekla je ona.
Predsednik Buš je ranije najavio da će ponovo staviti veto na svaki predlog zakona kojim se određuje tačan datum povlačenja vojnika.
„Razumem koliko je rat u Iraku težak za Ameriku. Ali Kongres mora da nam da vremena da bi se ostvarili rezultati“, rekao je Buš.
Na jučerašnjoj konferenciji Buš je rekao da i dalje veruje da će SAD uspeti da suzbiju krvoproliče u Iraku.
„Verujem da ćemo uspeti u Iraku. Znam da to moramo da uradimo“, rekao je predsednik SAD.
Juče je objavljena i analiza obaveštajnih službi o snazi Al Kaide. Uprkos vojnim akcijama u Avganistanu, Al Kaida se oporavila i ojačala u pograničnoj oblasti Pakistana koju kontrolišu plemenske starešine.
Tomas Fingar, zamenik direktora Nacionalne obaveštajne agencije, izjavio je da su lideri Al Kaide koji se kriju u Pakistanu uspeli da očuvaju veze sa „saradnicima na Bliskom istoku, u severnoj i istočnoj Africi i Evropi, što povećava opasnost od napada“.
Hari Rid, lider demokratske većine u Senatu, izjavio je da nije iznenađen navodima da je Al Kaida uspela da se reorganizuje i ojača „dok predsednik Buš drži veliki broj vojnika u Iraku“.
Vlasti u Bagdadu su izrazile zabrinutost zbog najave preranog povlačenja američkih trupa, upozorivši na mogućnost izbijanja građanskog rata. U izveštaju Bele kuće se navodi i da je iračka vlada ostvarila „ograničen progres“ u vezi sa 18 tačaka koje je Kongres postavio pre nego što je odobren nastavak finansiranja misije u Iraku.
„Najvažnije je pitanje šta će Bela kuća uraditi. Da li će se ubuduće posvetiti borbi protiv terorizma i obučavanju iračkih trupa ili će zadržati veliko vojno prisustvo u Iraku“, rekao je jedan visoki zvaničnik za agenciju AP.
Glavnokomandujući američkih snaga u Iraku, general Dejvid Petreus ranije je izjavio da bi rat protiv pobunjenika mogao da traje decenijama.