Vesti
Svet
London izaziva Moskvu
13.07.2007. 20:00
Izvor: Politika
London izaziva Moskvu
Britanci prete Rusiji sankcijama zbog neizručenja osumnjičenog ubice i tako daju podršku tamošnjoj opoziciji
Sudeći prema najavama koje pristižu iz Dauning strita, sedišta britanskog premijera, sledećih nekoliko nedelja rezervisano je za intenzivno nadmetanje Vajthola – sedišta vlade Ujedinjenog Kraljevstva – i Kremlja.
Pozivajući se na nerazjašnjeno ubistvo odbeglog ruskog špijuna Aleksandra Litvinjenka, prošle jeseni u Londonu, portparol premijerovog kabineta zapretio je Rusiji da će se suočiti sa sankcijama, ukoliko ne izruči svog državljanina, bivšeg agenta FSB, Andreja Lugovoja – po britanskom tumačenju glavnog osumnjičenog za ubistvo. O kakvim bi sankcijama moglo da bude reči? U Dauning stritu je ukazano da će odluka biti donesena posle debate u Donjem domu, zakazane za početak iduće nedelje.
Predskazano zahlađenje britansko-ruskih odnosa, neimenovani izvori u Forin ofisu pravdaju: „Moskva štiti počinioce zločina, kriminalce”. Sa druge strane, britanski komentatori su skloniji formulaciji da je reč o „pranju prljavog veša” obaveštajnih službi – svaka špijunska afera ima političku pozadinu.
Tok dosadašnjih događaja ide u prilog teoriji o špijunskom obračunu koji se „na psihološkom oblaku ’afere Litvinjenko’” prenosi na politički parket.
Krajem oktobra i tokom novembra prošle godine – u periodu između trovanja Aleksandra Litvinjenka izotopom polonijum-210 i smrti žrtve posle tronedeljnih patnji – britanske bezbednosne službe nisu prezale od najtežih optužbi na račun Rusije. Potom su neimenovani, navodno, pouzdani britanski izvori, uprli prstom u ruskog predsednika Vladimira Putina kao nalogodavca.
Neočekivano, istraga je usredsređena na kriminalne aspekte – u trenutku kada su kockice počele drugačije da se slažu nego što su Britanci priželjkivali.
Osumnjičeni Aleksandar Lugovoj, jedna od osoba koje su srele Litvinjenka uoči trovanja, izjavio je pred britanskim i ruskim istražiteljima, u Moskvi, da je Litvinjenko vrbovao „krtice” u Rusiji, po nalogu britanskih službi. Prividno nepovezana otkrića o detaljima britansko-ruskog obaveštajnog nadmetanja, koja je ponudila Moskva, dodatno su kompromitovala London.
U kontinentalnim obaveštajnim krugovima, pre svega u Nemačkoj, ocenjeno je da je prelomni detalj bilo nedavno priznanje bivšeg ruskog agenta Vjačeslava Žarka da je i sam bio zavrbovan od britanske obaveštajne službe da špijunira u Rusiji. Njegovo, manje-više dobrovoljno, svedočenje pred organima ruskih službi uputilo je na zaključak da se obaveštajno nadmetanje zahuktava još od afere „špijunskog kamena” u kojem je bila sakrivena kamera pred britanskom ambasadom u Moskvi koja je, navodno, snimala opozicione lidere prilikom odlaska na „konsultacije”.
Da li Britanci, uistinu, reaguju, ne bi li umesto „pomirenja među jednakima” iznudili od Rusa ustupke u pogledu tretmana ruske opozicije, kako analitičari ističu?
Sažeti sadržaj britanskih komentara upućuje na suštinu najnovije inicijative Dauning strita. „U mrtvoj trci Londona i Moskve, koja se nazire, Britanci bi, prema opšte prihvaćenom mišljenju, izgubili u očima ruske emigracije u Londonu – vezi Zapada sa opozicionim krugovima u Rusiji... Zavođenjem sankcija, i samom najavom takvih mera, ojačali bi poziciju zaštitnika interesa ruskih ,demokratskih snaga’ – uoči predsedničkih izbora, iduće godine”, tvrdi se u novinskim analizama.
Dodatno ih pojašnjavaju izjave anonimnih stručnjaka u Londonu, na koje se pozvao dnevnik „Tajms” u jučerašnjem izdanju: „Svaka akcija Londona izazvala bi kontrareakciju Moskve... Kakve su sankcije pojmljive? Zar ekonomske, koje bi ugrozile saradnju koja se računa multimilijardama funti? Zar bi prekid saradnje u borbi protiv terorizma bio pojmljiv? London može više da izgubi od Moskve. Ni pretpostavka da bi proterivanjem nekoliko ruskih agenata iz Britanije bio upućen jasan signal, nije prihvatljiva – sličnu sudbinu bi doživeli britanski diplomati u ruskoj prestonici... Ostaje pretnja sankcijama u obliku ograničavanja kulturne razmene, ili pak zavođenje viznih prepreka običnim građanima...”

Počeo proces protiv Berezovskog
Moskva - Pred moskovskim sudom započet je sudski proces protiv odbeglog ruskog oligarha Borisa Berezovskog za proneveru više od osam miliona dolara vlasništva kompanije „Aeroflot”.
Berezovskom se sudi u odsustvu, budući da kao azilant živi u Velikoj Britaniji, a nije želeo ni da pošalje zastupnike odbrane, zbog čega mu je određen advokat po službenoj dužnosti, koji je juče izdejstvovao odlaganje od dve nedelje radi upoznavanja sa predmetom.