Vesti
Svet
Srećan završetak drame medicinskih radnika u Libiji
25.07.2007. 12:00
Izvor: Dnevnik
Srećan završetak drame medicinskih radnika u Libiji
Pet bugarskih bolničarki i palestinski lekar, osuđeni u Libiji na doživotnu robiju pod optužbom da su virusom HIV namerno zarazili 400 dece, doputovali su juče ujutro u Sofiju, pošto su pušteni iz libijskog zatvora. Šestoro medicinskih radnika, koji su proveli više od osam godina u zatvoru u Libiji, stigli su u Bugarsku avionom francuskog predsednika, u pratnji prve dame Francuske Sesilije Sarkozi i evropskog komesara za spoljne poslove Benite Ferero-Valdner, javio je Rojters. Nakon dolaska kući, medicinske radnike pomilovao je bugarski predsednik Georgi Parvanov.
Supruga Nikole Sarkozija i Ferero-Valdner doputovale su, pre dva dana, u Libiju kako bi pomogle da Bugarke i Palestinac, koji je u međuvremenu primio bugarsko državljanstvo, budu pušteni iz libijskog zatvora. Oslobođene medicinske radnike na sofijskom aerodromu dočekale su porodice, s buketima cveća, kao i bugarski predsednik Georgi Parvanov i premijer Sergej Stanišev. „Toliko sam dugo čekala ovaj trenutak“, rekla je jedna od bolničarki Snežana Dimitrova.
Neimenovani predstavnik libijskih vlasti koji je učestvovao u razgovorima o oslobađanju Bugarki i Palestinca izjavio je da je šestoro medicinskih radnika pušteno iz zatvora pošto je s Evropskom unijom postignut sporazum o medicinskoj pomoći i političkim odnosima. „Postignut je sporazum o opremanju bolnice u Bengaziju i lečenju dece (obolele od virusa HIV). Rešena su i politička pitanja“, rekao je taj izvor koji je kontaktiran telefonom iz Alžira, kako je preneo Rojters. Diplomate u Tripoliju rekle su da su libijske vlasti zatražile potpuno normalizovanje odnosa s državama Evropske unije.
Po rečima nekih zvaničnika u Tripoliju, Libija je od zemalja EU tražila i novac za modernizaciju medicinskog centra u Bengaziju, gde će se lečiti zaražena deca, kao i sredstva za njihovo lečenje u inostranstvu, ukoliko to bude potrebno. Bugarska i njeni evropski saveznici tvrde da su sestre nevine, ali su, ipak, obezbedili dugotrajnu medicinsku pomoć žrtvama, kao i donaciju za bolnicu u Bengaziju.
Bugarske medicinske sestre i palestinski doktor najpre su u Libiji bili osuđeni na smrtnu kaznu, ali je ona nedavno preinačena u doživotnu robiju. U libijskom zatvoru bili su se od 1999. godine, tvrdeći da nisu krivi za inficiranje dece sidom dok su radili u bolnici u Bengaziju, već da je do zaraze došlo zbog nehigijenskih uslova u ustanovi u kojoj su ona bila smeštena. Porodice zaražene dece su pristale da odustanu od zahteva za smrtnu kaznu, u zamenu za odštetu. Sin libijskog lidera Moamera Gadafija, Seif el Islam, izjavio je nedavno da je vrednost kompenzacija porodicama oko 400 miliona dolara, odnosno milion dolara za svako zaraženo dete.

Libija se uključuje u regionalnu trgovinu
Evropska unija (EU) će unaprediti trgovinske i političke veze s Libijom, nakon što su vlasti te zemlje odlučile da oslobode pet bugarskih medicinskih sestara i palestinskog lekara, izjavio je predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo. „Nadamo se da ćemo nastaviti normalizovanje odnosa sa Libijom. Naši odnosi su bili predugo blokirani sporom oko ovog pitanja“, izjavio je juče novinarima u Briselu Barozo.
Evropski komesar je dodao da bi Unija mogla da uključi Libiju u sporazume o regionaloj trgovini kao i da osnaži odnose s drugim mediteranskm zemljama. EU bi s Libijom mogla da sarađuje i oko pitanja vezanih za migracije stanovništva.
Barozo je rekao da je prekjuče telefonom razgovarao s libijskim liderom Moamerom Gadafijem i da ga je uverio da u EU postoji spremnost da se dalje normalizuju odnosi. Napomenuo je da je evropski komesar za spoljne odnose Benita Ferero-Valdner već postigla sporazum s libijskim vlastima oko memoranduma u kojem će biti precizirano dalje približavanje EU i Libije. Taj memorandum deo je sprazuma koji je sklopljen sa libijskim vlastima koji se odnosi na puštanje medicinskog osoblja.
EU i Libija punih 12 godina nisu imali diplomatske odnose, ali su oni obnovljeni 2004. godine nakon što je Tripoli odustao od planova da razvije nuklearno oružje. Libija je takođe morala da izruči dvojicu državljana koji su bili osumnjičeni za dizanje u vazduh aviona Amerikan erlajnza iznad škotskog grada Lokerbija 1988. godine.