Vesti
Svet
Severna Irska bez britanske armije31.07.2007. 12:00
Izvor: Blic
Večeras u ponoć se završava najduža operacija vojske Ujedinjenog Kraljevstva
Najduža operacija u istoriji britanske armije završiće se večeras u ponoć, ali nema vremena za slavlje uz fanfare jer je vojska previše angažovana u Avganistanu i Iraku. Posle 38 godina britanska armija će se povući iz Severne Irske, a bezbednost u provinciji koju su proteklih decenija potresali sukobi katolika i protestanata preuzeće policijske snage.„Operacija zastava“ u brojkama
300.000 britanskih vojnika je ukupno učestovalo u operaciji,
14.000 komada ilegalnog oružja je britanska armija otkrila u Severnoj Irskoj,
10.000 terorista je uhapšeno tokom trajanja operacije,
763 poginula vojnika tokom poslednjih 38 godina,
309 pripadnika paramilitarnih grupa i civila su ubili britanski vojnici
1972. - najgora godina, ukupno poginula 102 vojnika, najviše još od rata u Koreji
1997. godine je poginuo Stiven Restorik, poslednja žrtva u operaciji
Ukupno 300.000 britanskih vojnika bilo je angažovano u „Operaciji zastava“, a život za odbranu Ujedinjenog Kraljevstva dalo je njih 763. Jedna regimenta od 5.000 vojnika biće zadržana u Severnoj Irskoj za svaki slučaj.
„Ovo je najduža operacija u kojoj su učestovale naše oružane snage i to na britanskom tlu. Imali smo puno uspeha u obračunu sa paravojnim organizacijama“, rekao je general ser Majkl Džekson.
Ovaj iskusni vojnik tvrdi da su lekcije koje je armija naučila u Severnoj Irskoj uspešno primenjivane u ratovima na Balkanu, u Sijera Leoneu, Istočnom Timoru i sada u Avganistanu i Iraku.
Kraj operacije je idealno vreme da se postavi pitanje ko je pobedio, iako su međuverski sukobi u Severnoj Irskoj ostali na sporadičnom nivou uglavnom tokom tradicionalnih marševa.
„Teško je reći ko je pobedio. Mi više nećemo biti deo bezbednosnih snaga već deo zajednice. Situacija se poslednjih godina umnogome promenila, ali normalan život je još daleko. Poslednjih 38 godina ne možete preko noći izbrisati“, tvrdi general-pukovnik Nikolas Parker, glavnokomandujući britanskih snaga u Severnoj Irskoj.
U jedinici poručnika Vejna Harbera sat neumetno otkucava ka ponoći. On je zamenik komandira pešadijske brigade koja će posle povlačenje iz Severne Irske biti prebačena u Irak. Za njegovu jedinicu od 2.000 vojnika rat ne prestaje.
„Mi smo vojnici i nemamo razloga za slavlje. Mislim da je svima drago što se ovaj zadatak okončao, ali očekuju nas novi izazovi“, kaže Harber.
Ministar odbrane Bob Einsvort kaže da od 1. avgusta počinje nova ere u Ujedinjenom Kraljevstvu:
„Prvi avgust je početak nove ere za oružane snage u Velikoj Britaniji i drugom delovima zemlje. Zajedno sa drugim delovima zajednice vojska će postati deo društva“.
Istorijat sukoba
Verski sukob u Severnoj Irskoj ima korene još u 12. veku, zahvaljujući nemilosrdnoj vladavini britanskih monarha. U 20. veku okidač za neprijateljstvo bio je Uskršnji ustanak u Dablinu 1916. Novi talas nasilja započeo je 1969. zbog čega je London poslao vojsku, koja se odmah sukobila sa Irskom republikanskom armijom (IRA), ali i lojalistima. Situacija se pogoršala i parlament Severne Irske je suspendovan, a pregovori su otpočeli tek 90-ih godina.
IRA potpisala sporazum o prekidu vatre 1998. godine, a 2005. se odrekla nasilja u kampanji za nezavisnost. U Novembru prošle godine obnovljen je rad parlamenta Severne Irske u kome IRA sarađuje sa protestantima.Britanska armija trenutno je angažovana u dve velike misje. to su Irak i Avganistan. Na početku intervancije u Iraku u martu 2003. Velika Britnaija je imala ukupno 46.000 vojnika. Danas britanski kontingent, koji se nalazi oko južnog grada Basre, broji ukupno 5.500 vojnika. Od početka intervencije u Iraku poginula su ukupno 162 britanska vojnika. Datum povlačenja još nije utvrđen.
Na drugoj strani britanski vojnici u Avganistanu angažovani su još od jeseni 2001. godine. Danas se oko 7.700 britanskih vojnika u ovoj zemlji nalazi u okviru NATO snaga. Od početka rata u Avganistanu poginulo je ukupno 67 britanskih vojnika, većina u poslednje dve godine. Tačan datum povlačenja iz ove zemlje još nije utvrđen.
Ostale vestiArhiva
- 21/11 Još jedna zemlja ulazi u sukob?; "Direktno…
- 19/11 Rusija počela masovnu proizvodnju mobilnih…
- 18/11 Ako je cilj ove odluke formalni početak trećeg…
- 17/11 Zaharova: Putin je već rekao šta će se desiti…
- 15/11 Kremlj objavio detalje razgovara Putina i…
- 31/10 Broj poginulih u poplavama u Španiji najmanje…
- 23/10 Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile završnu…
- 19/10 Hagari: Izrael će pojačati borbu protiv Hezbolaha…
- 18/10 Pezeškijan: Otpor se ne završava ubistvom…
- 17/10 Ukrajina traži nuklearno naoružanje
- 15/10 Melonijeva u petak u poseti Libanu, šef diplomatije…
- 14/10 Ni treći atentator na Trampa nije uspeo,…
- 11/10 Borelj: Nuklearni rat se ne može dobiti,…
- 10/10 Uragan Milton razorio Floridu - Kuće srušene,…
- 07/10 Kriminal: Meksički gradonačelnik ubijen nekoliko…
- 06/10 Galant: Iran neka pogleda Gazu i Bejrut pre…
- 05/10 Zelenski: Na sastanku u Ramštajnu 12. oktobra…
- 04/10 Mulj i blato na sve strane, Kuće poplavljene,…
- 02/10 Ambasadorka SAD pri UN pozvala Savet bezbednosti…
- 01/10 Konzul Nikolić: U stalnom smo kontaktu sa…
- 30/09 Više od 60 žrtava Uragana Helene u Sjedinjenim…
- 28/09 Džonson otkrio da je razmišljao da odobri…
- 27/09 Broj žrtava uragana „Helena” porastao na…
- 26/09 Američki Senat vodi istragu protiv kompanije…