Vesti
Svet
Potraga za 30 osoba
04.08.2007. 14:00
Izvor: Blic
Potraga za 30 osoba
Posle rušenja mosta preko reke Misisipi u SAD
Ronioci u Mineapolisu nastavili su da pretražuju reku Misisipi, gde se u sredu popodne po lokalnom vremenu iznenada srušio glavni gradski most sa osam traka, povlačeći u ambis više od 50 automobila. S obzirom na to da su male šanse da ima preživelih, napori ronilaca usmereni su ka pronalaženju automobila u kojima se veruje da ima još žrtava. Prema poslednjim podacima potvrđena je smrt pet osoba, do 30 se vodi kao nestalo, a povređeno je 79 osoba.
Među nestalima se nalazi i Sadija Sahal (23) i njena dvogodišnja kćerka Hana. Sadija, koja je u petom mesecu trudnoće, javila se suprugu Omaru u 17.30 sati i rekla mu da kasni kući jer je zaglavljena u gužvi na mostu:
„Tada sam je čuo poslednji put. Još nije pronađen njen automobil, znam da su male šanse da su preživele, ali još se nadam“, rekao je Omar.
Kristin Vest, koja je preživela nezapamćenu tragediju je slušala radio u svom automobili kada se most odjednom srušio: „odjednom je počelo da tutnji, kao da je zemljotres. Most se srušio i automobil je propao. Pomislila sam da ću se udaviti, otvorila sam prozore za svaki slučaj ako budem morala da izađem iz automobila. Srećom automobil se zaustavio na ivici urušenog dela asfalta. Srećom, spasilački brod je brzo naišao“.
Američki predsednik Džordž Buš izjavio je da će federalne vlasti „robusno reagovati“ i pomoći narodu Minesote da se oporavi od tragedije i izgradi novi most što je brže moguće. Buš će danas posetiti Mineapolis i razgovarati sa porodicama žrtava.
Rejmon Tomas, gradonačelnik Mineapolisa, izjavio je da ima malo nade da u reci ima preživelih:
„Tužno i tragično, ali verujemo da više nema preživelih. To znači da ćemo se fokusirati na pronalaženje automobila koji su upali u reku i nećemo rizikovati živote ronilaca da se zavlače ispod ruševina mosta“.
Zanimljivo je da je tehnička inspekcija mosta još 1990. pokazala nedostatke, a u izveštaju se navode pukotine i korozija na čeličnim sklopkama delova od kojih je most sastavljen. Ti nedostaci su uklonjeni, a most je od 1993. uredno prolazio sve preglede.

Preopterećeni mostovi
Skoro četvrtina od ukupno 600.000 velikih mostova u SAD je preopterećena i svrstana u kategoriju nedovoljno sigurnih. Inženjeri procenjuju da bi njihova popravka trajala bar dve decenije i koštala više od 188 milijardi dolara. To je novac koji Kongres, federalna vlada i države do sada nisu bili u stanju ili nisu bili voljni da potroše.
„Ne radimo ono što nam stručnjaci kažu da moramo da uradimo“, kaže Gregori Koen, predsednik Američkog saveza korisnika autoputeva, grupe koja zastupa vozače.
Inženjeri kažu da je 75 milijardi dolara godišnje potrebno samo za zašitu puteva i mostova od propadanja, ali da se tu svrhu troši tek oko 60 milijardi dolara.
Početkom godine, najmaje 73,694 od ukupno 596.808 mostova u SAD, ili oko 12 odsto, su rangirani kao „strukturalno deficitni,“ navodi Federalna uprava za autoputeve.