Vesti
Svet
Peking zaustavlja „trojance”28.08.2007. 20:30
Izvor: Politika

Neočekivana tema na najvišem nivou: kineski premijer obećao Merkelovoj da će obuzdati hakere koji su izazvali uzbunu u Berlinu
Jedna tema koja je poslednjih dana izazvala veliku uzbunu u Berlinu – upad kineskih hakera u kompjutere nemačke vlade i više važnih ministarstava – uletela je neplanirano u nemačko-kineski dijalog na najvišem nivou.Domaćin nemačke kancelarke, koja se upravo nalazi u trodnevnoj poseti Kini, premijer Ven je, kako javljaju nemački mediji, u prvom od više planiranih susreta i razgovora, obećao Merkelovoj da će promptno biti zaustavljena invazija kineskih „trojanaca”.
Jedna neprijatna tema je tako skinuta s dnevnog reda, što će, kako je protumačeno na nemačkoj strani, učiniti povoljnijom atmosferu za „konstruktivan dijalog” o drugim temama iz podsetnika nemačke kancelarke, pa i onim delikatnim, kao što su ljudska prava i piraterija kineskih proizvođača.
Gest kineskog premijera došao je neočekivano. Peking je, naime, sve vreme odlučno poricao bilo kakvu umešanost u kompjutersku špijunažu. Ambasada u Berlinu je pisanje uticajnog hamburškog nedeljnika „Špigla”, koji je prvi obelodanio da su kineske kompjuterske uhode atakovale na računare u vladinom uredu i ključnim ministarstvima, kao što su ministarstvo privrede, tehnologije i spoljnih poslova, okvalifikovala kao „neodgovorne spekulacije lišene svakog osnova”.
Usledio je takođe energičan demanti kineskog ministarstva spoljnih poslova. U zvaničnom saopštenju tvrdilo se da vlada nema nikakve veze sa „hakerima” i da Kina zabranjuje svaku „kriminalnu aktivnost” koja bi mogla da omete funkcionisanje kompjuterske mreže.
Nemački političari su, uprkos „nalozima” koje su davali kancelarki, da neizostavno i u oštroj formi pokrene ovu temu u Pekingu, verovali da će sve ostati na „dijalogu gluvih”. Bili su, naime, uvereni da će sagovornici Angele Merkel ostati dosledni u demantijima, pa je ovaj obrt došao kao iznenađenje.
Suočeni sa zgušnjavanjem negativnih vesti i naslova u medijima, među kojima su one o otrovima u igračkama proizvedenim u Kini imale dramatičan odjek, sa mogućim fatalnim posledicama – pod sumnjom su se najednom našli i drugi kineski proizvodi – kineski lideri nisu hteli da sede skrštenih ruku.
Rešeni su očigledno da preventivnom diplomatskom ofanzivom raščiste sva „minska polja” u času kada se, u predvečerje velike smotre – Olimpijskih igara 2008. – u čije pripreme i organizovanje su Kinezi već uložili mnogo truda, sredstava i (političkog) prestiža – svetski „reflektori” sve snažnije okreću ka njihovoj zemlji.
Zbog toga je izjava nemačke kancelarke posle prvog razgovora sa kineskim premijerom o tome da je ostvarena atmosfera za „konstruktivan dijalog”, u kojem su uz izraženo „zadovoljstvo stanjem nemačko-kineskih odnosa” direktno imenovani i problemi koji postoje, a posebno njena izričitost da je Nemačka veoma zainteresovana da olimpijske igre budu uspešne, primljena u Pekingu veoma povoljno.
Upadi kineskih hakera u kompjuterske centre najvažnijih institucija u zemlji uskovitlali su, inače, političke strasti u Berlinu i izazvali veliku zabrinutost. Iako se zvaničnici trude da umire javnost, tvrdeći da su uspešnim „odbrambenim merama” službe za zaštitu ustavnog poretka i glavnog ureda za sigurnost kompjuterske tehnologije sprečene veće štete, u to, po svemu sudeći, malo ko veruje. Niko ne može sa sigurnošću da kaže, priznao je jedan ekspert, da li je i koliko tajni iz napadnutih kompjuterskih centara oteklo, pre nego što je „invazija trojanaca” otkrivena.
Predsednik odbora Bundestaga za spoljnu politiku Rupreht Polenc, jedan od prvaka Hrišćansko-demokratske unije na čijem čelu je Angela Merkel, upozorio je kancelarku pred njeno putovanje u Peking da nikako ne bi smela da bagateliše ovaj problem. Potrebna nam je sigurnost, rekao je Polenc, da se ovakvi napadi više neće ponoviti. Špijuniranje računara stranih vlada nije u skladu sa zapadnim pravnim normama i zaslužuje „oštru međunarodnu osudu”.
Iako se nije libila da u dijalogu sa svojim sagovornicima, od Buša do Putina, otvara „neugodne teme”, Merkelova je uoči posete Kini poručila da od toga neće odustati ni u Pekingu, ali će i te kako voditi računa da time ne naškodi nemačkim, pre svega ekonomskim, interesima: za svetskog šampiona u izvozu ogromno kinesko tržište je životno važno.
Nemačka kancelarka sledi i u tome njene prethodnike Kola i Šredera, koji su u ime tog strateškog interesa u dijalogu sa kineskim partnerima, po pravilu, izbegavali „provokativne teme”.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…
- 25/12 Bozumbajev: U avionskoj nesreći u Kazahstanu…
- 23/12 Manđone se izjasnio o krivici za ubistvo…
- 19/12 Putin izazvao Ameriku na duel! "Neka stave…
- 17/12 Ručno izrađena bomba bila jaka kao kilogram…
- 12/12 Tramp ličnost godine magazina Tajm
- 09/12 Snažan zemljotres pogodio Ameriku - Treslo…
- 07/12 Tramp u Parizu: SAD ne treba da se mešaju…
- 03/12 Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji
- 29/11 Pogledajte kako izgleda obnovljena katedrala…
- 27/11 Američka administracija navodno pritiska…
- 25/11 Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu…