Vesti
Svet
Odobrena vojna akcija u Iraku18.10.2007. 12:00
Izvor: Dnevnik

Vlada Turske uputila je, pre dva dana, zahtev parlamentu za odobravanje vojne akcije, posle serije napada pripadnika Radničke partije Kurdistana (PKK) čija su meta bili turski vojnici. Uoči odluke turskog parlamenta, irački predsednik DŽalal Talabani, posle sastanka s francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem u Parizu, pozvao je Tursku da ne započinje napad protiv kurskih pobunjenika u Iraku i poručio da je vlada u Bagdadu spremna da sarađuje s Anakarom i Vašingtonom na rešenju tog problema.
Irački premijer Nuri al-Maliki, u jučerašnjem telefonskom razgovoru s Erdoganom, ponovio je spremnost svoje vlade u sprečavanju kurdskih pobunjenika da koriste severni deo Iraka kao bazu za napade na teritoriju Turske. Sirijski predsednik Bašr Asad izjavio je, međutim, juče da Turska ima legitimno pravo da započne prekogranične vojne operacije protiv kurskih pobunjenika u Iraku. Ankara okrivljuje PKK za smrt 30.000 ljudi, od kada je 1984. taj pokret počeo borbu za kurdsku državu na jugoistoku Turske.
Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer pozvao je turskog predsednika Abdulaha Gula da apeluje na uzdržanost, uoči jučerašnjeg glasanja u turskom parlamentu o zahtevu za odobrenje vojne akcije protiv kurdskih pobunjenika na severu Iraka. „On je izrazio svoj stav da sve strane moraju pokazati najveću moguću uzdržanost, posebno u ovo vreme velikih tenzija“, rekao je juče portparol NATO DZZejms Apaturaj na redovnoj konferenciji za novinare. Turska tvrdi da NATO nije učinio dovoljno, nakon niza napad na turske vojnike, kako bi se rešilo pitanje delovanja pobunjenika iz zabranjene Radničke partije Kurdistana (PKK) koji prelaze granicu i napadaju vojnike.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…
- 25/12 Bozumbajev: U avionskoj nesreći u Kazahstanu…
- 23/12 Manđone se izjasnio o krivici za ubistvo…
- 19/12 Putin izazvao Ameriku na duel! "Neka stave…
- 17/12 Ručno izrađena bomba bila jaka kao kilogram…
- 12/12 Tramp ličnost godine magazina Tajm
- 09/12 Snažan zemljotres pogodio Ameriku - Treslo…
- 07/12 Tramp u Parizu: SAD ne treba da se mešaju…
- 03/12 Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji
- 29/11 Pogledajte kako izgleda obnovljena katedrala…
- 27/11 Američka administracija navodno pritiska…
- 25/11 Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu…