Vesti
Svet
Pakistan: Hapšenja, teror i strah
04.11.2007. 14:00
Izvor: Mondo
Pakistan: Hapšenja, teror i strah
Policija u Pakistanu uhapsila je u poslednja 24 sata više stotina opozicionih aktivista i advokata koji su prednjačili u kampanji protiv vojne vlasti, dan nakon što je general Pervez Mušaraf proglasio vanredno stanje.
Medju više od 300 uhapšenih nalazi se i Džaved Hašmi, predsednik stranke bivšeg pakistanskog premijera Navaza Šarifa koji je u izbeglištvu.
"Mušarafovi dani su odbrojani. Došlo je vreme da se stavi tačka na političku ulogu vojske", rekao je novinarima Hašmi u trenutku kada ga je policija privodila.
Policija je u Islamabadu uhapsila i bivšeg šefa Unutrašnje obaveštajne službe (ISI) Hameda Gula, kao i oko 200 aktivista stranke koju predvodi bivša pakistanska premijerka Benazir Buto.
Jedan od glavnih Mušarafovih rivala, Buto se u subotu pre vremena vratila u Karači iz Dubaija gde je bila u poseti porodici, a oko njene kuće nalazi se veći broj pripadnika bezbednosnih snaga.
U kućnom pritvoru je više sati proveo i Imran Kan, jedna od vodećih opozicionih figura u Pakistanu i bivša zvezda kriketa, ali je on uspeo da pobegne iz svoje kuće u Lahoru.
Mušaraf je uvodjenjem vanrednog stanja u zemlju suspendovao je više zakona i osnovnih prava zagarantovanih ustavom, a policija je tokom noći uhapsila više opozicionih aktivista i njihovih advokata.
Suspendovan je član 9 Ustava kojim je bilo zagarantovano pravo na život i slobodu.
Uvodjenjem vanrednih mera dozvoljeno je hapšenje bez prava na advokata, i zvanično obaveštavanje o vrsti prestupa za koje se odredjena osoba hapsi.Suspendovana je sloboda kretanja, kao i ustavom zagarantovana zaštita prava na imovinu.
Zabranjeno je okupljanje na javnim mestima, čime su opozicione stranke sprečene da organizuju skupove uoči ranije zakazanih parlamentarnih izbora sredinom januara. Suspendovano je pravo na slobodu govora. Suspendovano je pravo svih gradjana da budu jednaki pred zakonom, kao i da dobiju jednaku pravnu zaštitu.
Uvedene su restrikcije za medije, a prema toj uredbi, zabranjuje se svaka publikacija u kojoj se vredjaju predsednik, njegova vlada ili vojne snage.Uredbom je takodje novinama i televizijama zabranjeno da objavljuju ili emituju fotografije bombaša samoubica i njihovih žrtava kao i izjave islamistčkih boraca.
Svetski lideri pozvali su Pakistan na neodložan povratak na ustavnu vladavinu i ocenili da je izjava generala Perveza Mušarafa o proglašenju vanrednog stanja loš potez za demokratski proces u toj zemlji.
Ipak, dve najveće azijske zemlje su u prvim reagovanjima pokazale uzdržanost. Kina je izrazila uverenje da je Pakistan sposoban da reši probleme, dok je dugogodišnji rival Indija samo izrazila
"žaljenje" što su Pakistan zadesila "teška vremena".
"Uvereni smo da će pakistanski narod i vlada biti sposobni da reše sopstvene probleme, da vrate stabilnost i razvoj zemlje", rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Kine, najbližeg pakistanskog saveznika i jednog od najznačajnijih trgovinskih partnera.
Japan je saopštio je da Mušarafove odluke koče uspostavljanje demokratije u zemlji, dok su SAD i Velika Britanija kritikovale Mušarafovu odluku da uvede vanredno stanje.
Državna sekretarka SAD Kondoliza Rajs, koja je doputovala u Jerusalim ponovila je da Vašington "ne podržava vanustavne mere koje Pakistan udaljavaju od puta ka demokratiji i civilnoj vladavini".