Vesti
Svet
Franko Fratini ne želi da čeka ratifikaciju
10.11.2007. 13:00
Izvor: Danas
Franko Fratini ne želi da čeka ratifikaciju
Evropski komesar za pravdu i unutrašnje poslove traži da neki delovi Lisabonskog ugovora odmah stupe na snagu
Brisel - Iako Lisabonski ugovor o Evropskoj uniji u parlamentima država članica treba da bude ratifikovan naredne godine, komesar za pravdu Franko Fratini rekao je da želi da se ponaša kao da je dokument već na snazi. Fratini je rekao da na primenu odredaba koje Ugovor donosi u oblasti pravosudne i policijske saradnje ne treba čekati do sredine 2009, odnosno do okončanja procesa ratifikacije.
Lisabonski ugovor Evropskom parlamentu daje nadležnost saodlučivanja u oblasti pravde i policije, koja je dosad bila u isključivoj nadležnosti država članica i Evropske komisije. Fratini snažno podržava izmene tvrdeći da će novi sistem uneti više demokratije u proces odlučivanja, čineći da sve institucije Unije preuzmu odgovornost za donošenje zakona u oblasti pravde i unutrašnjih poslova.
"Ne želim da već pripremljeni predlozi zakona budu osuđeni na čekanje dok Lisabonski ugovor ne stupi na snagu, niti da se rukovodim starim sistemom", rekao je Fratini i dodao da će Evropskom savetu predložiti da nove mere počnu da se primenjuju već ove godine. On je rekao da će njegov gest prema poslanicima Evropskog parlamenta predstavljati "političko saodlučivanje" i obećao da će "u potpunosti" razmotriti sve amandmane i predloge parlamentaraca.
Fratinijevo zalaganje svakako će pokrenuti debatu u državama EU. Holandski ministar pravde Ernst Hirš Balin nije želeo da komentariše Fratinijev plan. On je rekao da ideja komesara ima šire značenje koje se tiče odnosa između "starog i novog ugovora". Budući da uključivanje evropskih poslanika u proces saodlučivanja u oblasti pravde i policije nema pravni osnov pre stupanja Lisabonskog ugovora na snagu, moguće je jedino neformalno "političko saodlučivanje" kroz trijalog Komisije, Parlamenta i predsedništva EU, objasnio je jedan od Fratinijevih pomoćnika.
On je naveo da će Fratini svoju ideju državama članicama neformalno razložiti. "Formalan način ne bi uspeo jer za to ne postoji pravni osnov. Plan je moguće sprovesti jedino kao džentlmenski sporazum", naveo je zvaničnik.
Fratini je s neformalnim metodom saradnje već eksperimentisao pregovarajući prošle godine s evroposlanicima o Šengenskom informacionom sistemu II, šemi za razmenu podataka. Parlamentarci, prema slovu zakona, imaju nadležnost samo za deo šeme, ali je Fratini s njima održavao konsultacije i o preostalom delu.
Ključni test za Fratinijev "džentlmenski sporazum" dogodiće se povodom njegovog kontroverznog predloga o prikupljanju podataka o putnicima u vazdušnom saobraćaju. Fratini je, predstavljajući plan u četvrtak, rekao da će Parlamentu predložiti "pojačano političko pregovaranje" i da će poslanici biti "uključeni što je moguće više". Komesar je podsetio da je reč o njegovoj dobroj volji, odnosno da takva saradnja s parlamentom nije njegova obaveza.