Vesti
Svet
Ruski tajkuni bezbedni pod skutima Medvedeva08.02.2008. 12:00
Izvor: Blic

Roman Abramovič, Oleg Deripaska, Mihail Fridman i čitav niz milijardera sa liste najbogatijih časopisa „Forbs“ postali su samo imućniji i uticajniji tokom vladavine Putina.
To su „novi“ oligarsi, koji su shvatili prećutno pravilo da dok se ne upliću otvoreno u politiku, mogu mirno da rade i gomilaju svoje bogatstvo. Oni koju su se usudili da imaju bilo kakve političke ambicije, završili su ili u zatvoru, kao Mihail Hodorkovski, bivši šef naftne kompanije „Jukos“, ili u izgnanstvu, kao Boris Berezovski, koji je dobio britanski politički azil, i Leonid Nevzlin, koji je izbegao u Izrael.
Oligarhijska struktura nastala je haotičnih devedesetih godina, za vreme predsednika Borisa Jeljcina, kada su državna dobra ubrzano prelazila u ruke pojedinaca u procesu divlje privatizacije. Na osnovu bliskosti sa „porodicom“, kako su zvali Jeljcinove ljude od poverenja, malobrojni odabrani srećnici su postajali vlasnici neizmernog bogatstva, pre svega u oblasti prirodnih resursa, iz čega su kasnije nikle čitave industrijske imperije. U tim previranjima svi su imali putera na glavi i zato bi protiv svakog od tih novih bogataša lako mogao da se pokrene postupak sličan onome zbog kojeg je Hodorkovski, pod optužbom za utaju poreza i finansijske malverzacije, zaglavio u zatvoru.
Početkom Putinovog drugog mandata održan je njegov sada već istorijski sastanak sa najimućnijim privrednicima, na kojem su utvrđena pravila igre u odnosima između Kremlja i oligarha: nema preispitivanja načina sticanja imovine, ali zauzvrat oni moraju da aktivno pomažu državi i da se klone politike. Još jedno prećutno pravilo odnosilo se na oblast delovanja - veći deo sektora nafte i gasa su pripali Kremlju. Ostao je širok prostor za poslovanje, pre svega u oblasti metala. Tako je, recimo, Oleg Deripaska postao kralj aluminijuma, Aleksej Mordašov se specijalizovao za čelik, a Roman Abramovič zainteresovao za metalurgiju i zlato.
Sledeći važan kriterijum „podobnog“ oligarha je angažman za dobrobit zemlje. Abramovič je već drugi mandat gubernator Čukotke, koju je delom od državnih, delom od svog novca izgradio i osavremenio, pa i pored surove klime ljudi zbog visokih primanja rado odlaze tamo da rade. Ališer Usmanov kupuje na svetskim aukcijama ruska umetnička dela, rasprodata i popljačkana u dva svetska rata, i poklanja ih ruskim muzejima. Jesenas je samo za kolekciju pokojnog dirigenta i violončeliste Mstislava Rostropoviča, koju je njegova udovica primadona Galjina Višnjevska rešila da proda u inostranstvu, platio 40 miliona dolara i poklonio muzeju u Sankt Peterburgu.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…
- 25/12 Bozumbajev: U avionskoj nesreći u Kazahstanu…
- 23/12 Manđone se izjasnio o krivici za ubistvo…
- 19/12 Putin izazvao Ameriku na duel! "Neka stave…
- 17/12 Ručno izrađena bomba bila jaka kao kilogram…
- 12/12 Tramp ličnost godine magazina Tajm
- 09/12 Snažan zemljotres pogodio Ameriku - Treslo…
- 07/12 Tramp u Parizu: SAD ne treba da se mešaju…
- 03/12 Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji
- 29/11 Pogledajte kako izgleda obnovljena katedrala…
- 27/11 Američka administracija navodno pritiska…
- 25/11 Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu…