Vesti
Svet
Talas lažnih potvrda
20.02.2008. 12:00
Izvor: Večernje novosti
Talas lažnih potvrda
Talas nelegalnog priznavanja Kosova i Metohije kao nove države na mapi sveta, zapljusnuo je i obale južnog kontinenta. Australija je u utorak zvanično priznala nezavisnost Kosova, uz obrazloženje da poštuje odluku naroda Kosova, kako je to sročio Stefen Smit, australijski ministar inostranih poslova.
Na ovu listu upisao se i Tajvan, koga kao državu zvanično priznaje dvadesetak zemalja, dok ga Peking smatra sastavnim delom matice Kine. Ministar spoljnih poslova Tajvana Džejms Huang rekao je da Tajvan ne isključuje razvoj zvaničnih veza s Kosovom i da je spreman da obezbedi pomoć Kosovu.
Pošto je među prvima u nedelju Prištini čestitao nezavisnost, Tajvan je dobio kritike kineskog ministarstva spoljnih poslova.
- Tajvan, kao deo Kine, nema nikakva prava i ovlašćenja da učini takozvano priznavanje - smatraju u Kini.
Unutar Evropske unije u sredu bi mogle da „padnu“ nove odluke. Stopama Francuza i Engleza, koji nisu čekali sa priznanjima, mogla bi da krene i Austrija, čiji je kancelar Alfred Guzenbauer najavio je da će njegova vlada u sredu usvojiti odluku o priznavanju nezavisnosti Kosova.
I njihove komšije, Nemci, na sednici koju će voditi kancelarka Angela Merkel, takođe će u sredu odlučivati o priznavanju nezavisnosti Kosova. Šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer već je najavio da će Berlin priznati nezavisnost Kosova.
Od svih parlamentarnih političkih partija Nemačke, jedino je „levica“, naslednica nekadašnjih istočno-nemačkih komunista i druga po snazi opoziciona partija u nemačkom Bundestagu, apelovala na vladu u Berlinu da iz „mnogobrojnih političkih i međunarodnopravnih razloga“ ne prizna nezavisnost Kosova.
Najava priznanja KiM stiže i iz Litvanije, čiji parlament treba da „presudi“ da li postoji nova država, a prema procenama, Litvanija će se ravnati prema većini članica EU. Predsednik Valdas Adamkus ovlastio je šefa diplomatije da se obrati parlamentu sa molbom da prizna nezavisnost Kosova.
Potvrdan odgovor na zahtev iz Prištine može se očekivati i od Hrvatske čiji je premijer Ivo Sanader izjavio da će Hrvatska „biti deo velikog dela članica EU koje će priznati Kosovo“. I druge zemlje u regionu najverovatnije čekaju odluke zapadnih zemalja i članica EU, pre nego što se same izjasne.
Prištinsku deklaraciju, prenose agencije, pozdravila je Organizacija islamske konferencije, uz ocenu da je to na dobrobit muslimanskog sveta.
- Radujemo se tom srećnom ishodu i izražavamo solidarnost i podršku našoj braći i sestrama na Kosovu - izjavio je Ekmeledin Ihsanoglu, predsednik Konferencije, otvarajući sastanak te organizacije u Dakaru.

Priznali
* Avganistan
* SAD
* Kostarika
* Francuska
* Turska
* Australija
* Velika Britanija
* Albanija
* Tajvan