Vesti
Svet
Godina snega i smrzavanja
24.02.2008. 14:00
Izvor: Blic
Godina snega i smrzavanja
Problem globalnog zagrevanja, po svemu sudeći, nije nepovratan proces
Problem globalnog zagrevanja, po svemu sudeći, nije nepovratni proces. Zemlje širom severne hemisfere, od Grčke i Irana, do Kine i Japana, zadesili su ove zime snegovi kakvi nisu zabeleženi već decenijama. Neobično velike količine snega pale su i u najvećem delu Sjedinjenih Država, od Ohaja do obala Pacifika.
Američki meteorološki satelit zabeležio je da je u januaru sneg na severnoj hemisferi dostigao najviši nivo od 1966, dok su temperature bile niže od proseka za taj mesec u celom 20. veku.
Nije, međutim, bila pogođena samo severna hemisfera. Nakon prošlogodišnjih neuobičajenih snežnih padavina u gradovima tako južno kao što su Sidnej i Buenos Ajres, a sateliti su na Južnom polu zabeležili najveći ledeni pokrivač od kako se podaci mere, 30 odsto veći od prosečnog.
Zbog neuobičajeno velikih snežnih padavina, čitav niz zemalja imao je krizne situacije. U Kini su, na primer, najveće snežne padavine u proteklih 50 godina izazvale vanredno stanje bez presedana. Veliki delovi zemlje bili su paralisani jer je drumski i železnički saobraćaj bio blokiran. Preko 30.000 km dalekovoda srušilo se pod teretom snega i leda koje nisu bili projektovani da izdrže. Sneg je opustošio i ogromne poljoprivredne površine, zapretivši nestašicom hrane. Ukupna šteta procenjuje se na preko 15 miliona evra.
U Avganistanu je zbog leda i snega kakav nije zabeležen već 30 godina život izgubilo 900 ljudi. U susednom Tadžikistanu najoštrija zima u proteklih pola veka, praćena poskupljenjem hrane i energetskom krizom, preti da izazove „humanitarnu katastrofu“. U Grčkoj i Turskoj, gde su temperature padale do - 31C, stotine sela bilo je odsečeno zbog snežnih mećava i nanosa. U Iranu je prošlog meseca takođe pao veliki sneg, a stanovnici pustinjskih oblasti na istoku - u kojima je u ovo doba godine obično još uvek toplo - sneg su videli prvi put u životu, baš kao i većina građana Saudijske Arabije.
Jedna od najčudnijih stvari s ovim velikim zahlađenjem je, međutim, to u kolikoj meri je bilo nepredviđeno. Toliko smo navikli da slušamo da se svet nepopravljivo zagreva zahvaljujući pojačanoj emisiji ugljen-dioksida, kao i da su protekle godine bile najtopljije dosad zabeležene, da nas niko nije pripremio da bi iznenada mogao nastupiti tako dramatičan izuzetak od već prihvaćenog trenda. Vodeći zagovornici teze o globalnom zagrevanju dosad su mahom ćutali o smrzavanju iz 2008, osim pojedinih koji tvrde da „otkačene“ vremenske pojave kao što je ova predstavljaju upravo ono što možemo da očekujemo sa zagrevanjem planete zemlje - čak i ako je u pitanju paradoks da zagrevanje ponekad dovodi do zahlađenja. S druge strane, oni koji su prema globalnom zagrevanju skeptični neizbežno će na ove rekordne snežne padavine ukazati kao na dokaz da globalne temperature više ne rastu onako kako to teorija o CO2 predviđa.