Vesti
Svet
Oko 130 Tibetanaca ubijeno u nemirima
24.03.2008. 20:00
Izvor: Mondo
Oko 130 Tibetanaca ubijeno u nemirima
Prema najnovijem bilansu koji je objavila tibetanska vlada u egzilu, u kineskom obračunu sa demonstrantima na Tibetu ubijeno je 130 ljudi.
Ovim je podignut poslednji bilans koji je vlada saopštila prošle nedelje kada je navela da je 99 mrtvih u tibetanskim nemirima.
"Ova cifra dolazi od naših izvora na Tibetu. Broj koji se može potvrditi je oko 130 za ceo Tibet", rekao je agenciji AFP premijer Samdong Rinpoče u Daramsali u Indiji, sedištu vlade u egzilu i duhovnog tibetanskog vodje dalaj lame.
Protesti na Tibetu počeli su 10. marta, na godišnjicu neuspešnog ustanka protiv kineske vlasti, i nekoliko dana posle početka postali su nasilni i proširili se na tri okolne provincije.
Prema navodima kineskih vlasti, u nemirima u Lasi poginule su 22 osobe.

Nepal pritvorio 250 protibetanskih demonstranata
U susednom Nepalu, policija je razbila tokom dana u Katmanduu antikineske proteste tibetanskih izgnanika i pritvorila oko 250 učesnika protesta.
Očevici kažu da su policajci s plastičnim štitovima odvlačili demonstrante u kombije i potom ih odvozili u pritvorne centre, dok je viši policijski zvaničnik Pašupati Upadjaja rekao da je prema njima postupano veoma blago zato što su ometali saobraćaj.
Prema izjavama očevidaca, neki od demonstranta su takodje i povredjeni.
Nepalska policija je reagovala kada su demonstranti pokušali da organizuju marš ka zgradi u kojoj se nalazi kancelarija Ujedinjenih nacija.
Prošle nedelje UN su zatražile od vlade u Katmanduu da obezbedi pravo na mirno okupljanje i slobodu izražavanja.
Tibetanci u Nepalu skoro svakodnevno organizuju proteste.
U toj zemlji živi oko 20.000 izgnanika iz Tibeta koji su pobegli nakon neuspele pobune protiv kineskih vlasti 1959. godine. U Nepalu im nije dozvoljeno da organizovano politički deluju.
Protesti u Nepalu su inicirani talasom protesta u Tibetu, koji su u Lasi počeli mirnim protesnim maršem 10. marta, na 49. godišnjicu pobune, da bi se nakon pet dana pretvorili u nerede.
Od tih nereda, antivladine demonstracije su se proširile i na druge delove Kine u kojima žive etnički Tibetanci, dok su i