Vesti
Svet
Britanska vlada uzdrmana zbog zakona o embrionima
25.03.2008. 12:00
Izvor: Blic
Britanska vlada uzdrmana zbog zakona o embrionima
Britanski premijer Gordon Braun našao se na muci jer je čak 12 ministara u njegovoj vladi zapretilo da će podneti ostavku zbog kontroverznog nacrta zakona o embriologiji, koji bi dao zeleno svetlo za ukrštanje ljudskih i životinjskih ćelija, odnosno za stvaranje embriona koji imaju i ljudski i životinjski genetski materijal u svrhu medicinskih istraživanja.
Radikalni zakonski predlog kritikovala je i Katolička crkva, koja je proslavu Uskrsa iskoristila da pojača pritisak na Brauna da dozvoli svojim ministrima katolicima da slobodno glasaju u debati o spornom zakonu kasnije ove godine.
Među „pobunjenim ministrima“ su Rut Keli, ministar saobraćaja i član ortodoksne katoličke grupe „Opus Dei“, Pol Marfi, ministar za Vels, nosilac titule papskog viteza, kao i Des Braun, ministar odbrane.
Kardinal Kit O’Brajen, najviši katolički dostojanstvenik u Škotskoj, osudio je najavljeni zakon u svojoj uskršnjoj propovedi, opisavši ga kao „monstruozni napad na ljudska prava, ljudsko dostojanstvo i ljudski život“, koji će omogućiti eksperimente „razmera Frankenštajna“.
Sukob se zaoštrio kada su visoki zvaničnici Laburističke stranke optužili Katoličku crkvu da pokušava da „diktira politiku vladi“ i da „raspiruje strah“. Međutim, nepomirljivim insistiranjem na zakonu, laburisti rizikuju da oslabe podršku među pet miliona katolika u Britaniji.
Braun odbacuje kritike i tvrdi da će zakon o ljudskom oplođenju i embriologiji doneti veliki prodor u medicini i lečenju do sad neizlečivih bolesti.
Zakon je aktuelizovao polemiku o etičkim dilemama kloniranja iz prošle godine, kada su naučnici uspeli da stvore himeru, ovcu sa 15 odsto ljudskih ćelija, koja bi, kako kažu, evolucijom mogla da posluži za odgajanje organa za transplantaciju. Životinja sa telom ovce i poluljudskim organima dobijena je ubacivanjem ćelija odraslog čoveka u fetus ovce. Profesor Esmail Zandžani, sa Univerziteta Nevada, utrošio je sedam godina i pet miliona funti da usavrši ovu tehniku. Kako je on tada objasnio, matična ćelija uzima se iz koštane srži i ubacuje u trbušnu maramicu fetusa ovce, a kada dva meseca kasnije jagnje dođe na svet, ono ima jetru, srce, pluća i mozak koji su delimično ljudski i pogodni za transplantaciju.
Zagovornici ove ideje navode da obično dve trećine pacijenata kojima je potrebna transplantaciju organa umru ne dočekavši operaciju. Protivnici kažu da se naučnici igraju Boga i da postoji mogućnost da se sa životinja na čoveka prenesu virusi koji su za životinje bezazleni, a kod čoveka mogu da stvore „biološki košmar“.
U prilog novom britanskom zakonu ide i upravo objavljeno otkriće da terapeutsko kloniranje može pomoći u izlečenju Parkinsonove bolesti. U eksperimentu izvedenom na miševima naučnici su uspeli da odgoje ćelije mozga zamorčeta i otklone štetu nanetu Parkinsonovom bolešću. Studija objavljena u časopisu „Nejčer medisin“ nagoveštava da bi uspeh američko-japanskog tima naučnika da metodom kloniranja „nuklearnim transferom“ izleči miševe mogao biti ponovljen kod čoveka.

Sporni članovi zakona
-Mešoviti embrioni - Predviđa mogućnost stvaranja mešovitih ljudsko-životinjskih embriona - himera, hibrida i cibrida. Prvi nastaju spajanjem ljudskog i životinjskog embriona, hibridi oplođavanjem ljudske jajne ćelije životinjskom spermom ili obrnuto, a cibridi su ubacivanje ljudske DNK u ispražnjene životinjske jajne ćelije.
-Potreba za ocem - Izbacuje potrebu za navođenjem biološkog oca u krštenici.
-Skrining embriona - Predviđa da roditelji koji u porodici imaju genetske poremećaje ispitaju embrion, pri čemu će izbor pola ostati zabranjen, izuzev ako ima veze sa genetskim poremećajem.
-Lezbijski roditelji - Lezbijski parovi, koji koriste doniranu spermu, jajne ćelije ili embrione imaće pravo da se u detetovoj krštenici oboje registruju kao roditelji.
-Pravljenje donatora - Roditelji čije dete pati od ozbiljnog poremećaja moći će da koriste oplođenje in vitro da bi napravili detetu brata ili sestru koji bi bio savršeni donator.