Vesti
Svet
Više od 3.000 pripadnika policije štitilo baklju
08.04.2008. 12:00
Izvor: Danas
Više od 3.000 pripadnika policije štitilo baklju
Pariz - Kao i u nedelju u Londonu, jučerašnji prolaz olimpijske baklje kroz Pariz pratile su mnoge demonstracije protiv brutalnog ponašanja kineskih vlasti prema demonstrantima u Tibetu, zbog brojnih političkih zatvorenika i "gušenja osnovnih ljudskih prava" u Kini, domaćinu Olimpijskih igara. Francuski sportisti, nosioci olimpijske baklje od Ajfelove kule, kejovima Sene do stadiona Šarleti, nadomak Studentskog grada imali su bedževe sa pet olimpijskih krugova i natpisom "Za bolji svet".
Na zgradi gradskih vlasti u Parizu istaknut je veliki transparent sa tekstom: "Pariz se bori za ljudska prava svuda u svetu". Na trasi od 28 kilometara više od tri hiljade policajaca (naspram 2.000 u Londonu) obezbeđivalo je prolaz olimpijske baklje. Stotinak policajaca i žandarma na rolerima okruživali su olimpijski plamen, a raspoređeno je i stotinak policijskih vozila, a nebom iznad francuske prestonice kružili su helikopteri. Odbornik Stranke zelenih u gradskoj Skupštini Pariza Silvan Garel pokušao je da od prvog nosioca otme plamen. Pripadnici organizacije Reporteri bez granica uspeli su da desetak minuta zaustave baklju. Na trgu Trokadero dočekale su je izbeglice iz Tibeta i Parižani uzvikujući "sloboda za Tibet". Bio je vidljiv i transparent: "Za svet u krvi dobrodošli na Olimpijadu u Kini". Posle prvih nekoliko kilometara organizator je morao da zaustavi nošenje olimpijske baklje i da je prenese u blindirani autobus. Reporteri bez granica nešto kasnije su uspeli da na Ajfelovoj kuli postave ogromno platno sa lisicama umesto olimpijskih krugova.
David Duje, dvostruki olimpijski šampion u džudou i kopredsednik Francuskog olimpijskog komiteta (CNOSF), na konferenciji za štampu, objavio je da je drugi kopredsednik Anri Serandu trenutno nalazi "u Kini kako bi se sa zvaničnicima Međunarodnog olimpijskog komiteta dogovorio da isti bedž nose i na Olimpijadi u znak solidarnosti sa kineskim narodom".Stefan Diagana, nekadašnji prvak sveta na 400 metara sa preponama, Lora Fresel, olimpijska šampionka u mačevanju i Romen Menil, svetski šampion u skoku sa motkom ističu da "žele da učestvuju na Igrama za koje su se spremali četiri godine", ali da ujedno i "upute poruku svetu: "Potičemo iz različitih podneblja, ali smo svi ujedinjeni. Reč je o Tibetu, ali ima i drugih sukoba, Darfur na primer."
Posle sve glasnijih zahteva u svetskoj demokratskoj javnosti da se bojkotuje svečano otvaranje Igara i čelnici Socijalističke partije (PS) traže da Francuska bojkotuje otvaranje ukoliko Kina ne promeni ponašanje. Pored PS i Stranke zelenih i UMP zahteva da se bojkotuje otvaranje Igara ukoliko nema promena u Kini. Jedinstven stav svih je da ukoliko dođe do bojkota da se bojkotuje samo otvaranje Igara, ali ne i takmičenje jer sport ne treba mešati sa politikom. Predsednik Nikola Sarkozi je nedavno zaoštrio stav rekavši da Francuska "ne isključuje nijednu mogućnost" o svom učešću na OI.
Iako Sarkozi insistira na zajedničkoj odluci EU, ministri spoljnih poslova EU, na nedavnom sastanku na Brdu kod Kranja, nisu se dogovorili o zajedničkom stavu za bojkot otvaranja. Poljska se zalagala za bojkot. Velika Britanija, organizator Igara 2012. se protivi bojkotu i najavljuje da želi da uputi na otvaranje delegaciju na najvišem nivou. Danska je takođe protiv bojkota. Najveći broj članica EU smatra da još ne treba donositi nikakvu odluku već da treba pratiti ponašanje Kine vršeći pritisak na nju da se demokratizuje.
Predsednik organizacije Reporteri bez granica Rober Menar izjavio je da se zalaže za bojkot otvaranja Igara jer je otvaranje "politička manifestacija". Zahteva da stolica predsednika Francuske, koji će prilikom otvaranja biti i predsedavajući EU ostane prazna.