Vesti
Svet
Mjanmar: Čak 78.000 mrtvih, pomoć ne stiže
16.05.2008. 20:00
Izvor: Mondo
Mjanmar: Čak 78.000 mrtvih, pomoć ne stiže
Broj mrtvih u naletu ciklona "Nargis" u Mjanmaru raste iz dana u dan. Prema najnovijem zvaničnom bilansu, u razornom ciklonu 3. maja poginulo je gotovo 78.000 ljudi, a broj nestalih je povećan na
133.655, prenela je državna televizija.
Taj broj je znatno veći nego prethodni bilans od 43.318 mrtvih i 27.838 nestalih koliko je prethodno saopštila vojna vlada te zemlje na jugoistoku Azije.
Državna televizijia je objasnila ogroman skok u broju mrtvih time što broj nastradalih nije ranije mogao zvanično da bude utvrđen zbog loših vremensikih uslova posle ciklona, koji je najteže pogodio jug zemlje u delti reke Iravadi.
Televizija je navela da je 19.359 ljudi povređeno u toj katastrofi, jednoj od najtežih u novijoj istoriji Mjanmara.
Smrtonosni ciklon "Nargis", koji se formirao iznad Bengalskog zaliva, pogodio je pet oblasti i država - Ajejavadi, Jangon, Bago, Mon i Kajin - 2. i 3. maja. Najteže pogođena područja su Ajejavadi i Jangon, gde je najveći broj nastradalih i najveća oštećenja infrastrukture.
Gotovo dve sedmice nakon ciklona, preživeli, koji su u oluji izgubili najbliže, nemaju pijaću vodu i tek toliko pirinča da prežive, izvestila je dopisnica BBC-a, koja je obišla deltu reke Iravadi (Ajejarvadi), čije su blatnjave obale, kako javlja, oivičene belim, naduvenim leševima, a u vazduhu se oseća miris raspadanja.
Iako su vojne vlasti u Mjanmaru uložile impresivan napor na sređivanju prestonice Jangona nema nikakvih pokazatelja da pomoć stiže u područje delte, javila je dopisnica britanskog radija.
Premijer bivše Burme Tein Sein izjavio je međutim da je faza pružanja pomoći završena, i da počinje faza obnove. "Mi smo već završili našu prvu fazu pružanja hitne pomoći. Prelazimo na sledeću fazu, fazu obnove", rekao je Sein.
Državni list "Nova svetlost Mjanmara" izvestio je u četvrtak da se narod "neće mnogo oslanjati na međunarodnu pomoć i da će obnoviti državu sopstvenim snagama".
Britanski diplomata Mark Melok Braun napao je vojne vlasti da ne olakšavaju dopremanje pomoći. "Ne mogu da se setim nijedne humanitarne operacije, gde je međunarodni odgovor bio predmet takvih odlaganja", rekao je Braun.
Podsekretar Ujedinjenih nacija zadužen za pomoć u vanrednim situacijama Džon Holms izjavio je za BBC da je situacija "veoma frustrirajuća". On je pozvao vlasti u Mjanmaru ne samo da dozvole ulazak stranih humanitarnih radnika u zemlju, već da prihvate međunarodnu ponudu u vidu helikoptera i čamaca kojima bi se prevezla neohodna pomoć u teško dostupna područja.
Visoki zvaničnik Evropske unije Luj Mišel takođe je pozvao vojne vlasti da poboljšaju pristup za međunarodne humanitarne radnike. Mnogi humanitarni radnici čekaju vize, a onima, kojima je dozvoljen ulazak ograničeno je delovanje na Jangon.
Državni listovi u Mjanmaru preneli su u petak saopštenje vojnih vlasti da će svako ko bude uhvaćen da prodaje stranu pomoć na crnom tržistu biti krivično gonjen, posle međunarodnih izveštaja o zloupotrebi nekih pošiljki.
Crveni krst zatražio je u petak 50,8 miliona dolara za pomoć 500.000 ugroženih u zoni delte, kojima bi na taj način u naredne tri godine bila obezbeđena voda i sklonište.
Udruženje država jugoistočne Azije trebalo bi da u narednim sedmicama održi sastanak na najvišem novou na kome bi se utvrdili okviri za održavanje šire donatorske konferencije za Mjanmar.