Vesti
Svet
Javnost besna, Hilari ne odustaje
28.05.2008. 12:00
Izvor: Građanski list
Javnost besna, Hilari ne odustaje
Hilari Klinton ne predaje se u trci za kandidata Demokratske stranke za predsednika SAD, iako protiv nje rade rezultati dosadašnjih izbora, vreme, koje neumitno ističe, ali i najnoviji gafovi što ih je sama napravila.
Ovih dana ona se svim silama trudi da stiša bes protivničkog tabora, ali i šire američke javnosti, izazvan izjavama koje su protumačene kao aluzija na to da je njen glavni demokratski rival Barak Obama u životnoj opasnosti.
Odgovarajući na pitanje urednika jednog lista u Južnoj Dakoti zašto ne odustaje od kampanje uprkos očigledno lošijim rezultatima i pozivima nekih demokrata da se povuče, Klintonova je prošle nedelje rekla kako uvek može biti preokreta i, između ostalog navela, da je i "Bobi Kenedi ubijen u Kaliforniji u junu".
Ovo je odmah protumačeno kao aluzija da se nešto slično može dogoditi i Baraku Obami na kraju trke za demokratskog kandidata. Klintonova se otada više puta izvinila pravdajući se dugotrajnom i iscrpljujućom kampanjom, ali se čini da ta izvinjenja nailaze na više razumevanja kod Obame nego kod ostatka američke javnosti.
"Kada mesecima vodite kampanju, ponekad uradite nešto bez razmišljanja. Mislim da se to ovde dogodilo", rekao je Obama, kako prenose američki mediji.
Njene reči ostavile su posebno loš utisak iz više razloga. Jedan od njh je to što je tragedija porodice Kenedi duboko urezana u sećanje Amerikanaca, a to je sećanje ovih dana dodatno pojačano dijagnozom da senator Ted Kenedi, još jedan istaknuti član porodice, boluje od tumora.
Uz to, opšte je poznato i da je senator Obama dobio zaštitu tajne službe u maju prošle godine, 18 meseci pre izbora, pre bilo kojeg drugog kandidata, upravo zato što se strahovalo da je izložen povećanom riziku.
Obama je prvi Amerikanac afričkog porekla koji ima šanse da pobedi na predsedničkim izborima, a njegova supruga Mišel i sama je priznala da se svojevremeno opirala muževljevoj kandidaturi jer se plašila da bi Obama mogao postati meta.
Na kraju, Klintonova je napravila gaf u trenutku kada se spekuliše o tome da se mnogi iz njenog tabora, uključujući njenog supruga i bivšeg predsednika Bila Klintona, zalažu da joj se makar ostavi mesto kandidata za potpredsednika i Obaminog partnera u predsedničkoj kampanji.
Pored nepromišljenih izjava, problem za Hilari Klinton je i vreme, kojeg više nema dovoljno za ispravljanje grešaka. Do završetka primarnih izbora, 3. juna, ostale su još samo Južna Dakota i Montana i nepunih sedam dana, posle čega sledi prebrojavanje glasova delegata i superdelegata, u čemu Obama ima nemalu prednost.

Delegati
Obama već neko vreme ima znatnu prednost nad Klintonovom u broju delegata – 1.977 prema njenih 1.799, a, kako se procenjuje, i u broju superdelegata.
Na demokratskoj konvenciji, kandidata za predsednika bira 4.047 delegata, u zavisnosti od glasova dobijenih na primarnim izborima u svakoj pojedinačnoj državi, i 794 superdelegata, istaknutih članova Demokrtatske stranke, koji ne podležu izboru. Za partijsku nominaciju potrebno je 2.025 delegata.