Vesti
Svet
Trka u naoružanju gledano iz američkog ugla
Buša plaše primatom Rusije i Kine u vazduhu
30.05.2008. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Buša plaše primatom Rusije i Kine u vazduhu
Film, sa glavnom porukom-SAD gube status zemlje koja ima najmoćnije vazdušne snage na svetu. Međutim, ruski eksperti izvlače zaključak, da se radi o lukavstvu američke vojske, koja nastoji da iz ovakve statistike izvuče za sebe korist
Asocijacija Oružanih snaga SAD objavila je video-film „Pretnja preimućstvu u vazduhu“, prenosi Vašington Profil. Autori filma podvlače, da su SAD izgubile odnedavno status zemlje koja ima najjače vazduhoplovne snage na svetu. Glavni razlog za to su aktivnosti „potencijalnih suparnika“ - Rusije i Kine.
Na filmu se, na primer, ističe da je totalna nadmoć u vazduhu omogućila Amerikancima da poslednjih godina izvedu brze i uspešne vojne operacije u Iraku i Avganistanu.
Ipak, SAD postepeno gube svetsko liderstvo. Nekoliko je razloga. Tako, autori filma ističu da u se poslednjih godina naglo poboljšale karakteristike ruskih i kineskih sistema protivraketne odbrane; posebnu zabrinutost autora izaziva činjenica da se ti sistemi dosta prodaju na svetskim tržištima. Na primer, ističe se, ako ruski ratni kompleksi budu postavljeni u Venecueli, onda „mirovne i humanitarne operacije avijacije SAD u Karipskom moru mogu biti ugrožene“.
Prema informacijama ruskih medija, uskoro se očekuje zaključenje novog velikog vojnog ugovora sa Venecuelom. Reč je o dostavama Karakasu deset vojno-transportnih aviona IL-76MD-90 i dva leteća tankera IL-78MK ukupne vrednosti od 600 miliona dolara. Pored toga, Latinoamerikanci pokazuju interes za najnoviji ruski vojni helikopter MI-28NE, uz već kupljenih deset helikoptera MI-35.
Venecuela je do sada kupila rusko oružje u vrednosti od četiri milijarde dolara, postavši treći, posle Indije i Kine, kupac ruskih vojnih proizvoda.
U interesantnom filmu se govori i da ruske rakete „vazduh - vazduh“ sada znatno nadmašuju američke.
Takođe, Rusija i Kina su, prema mišljenju analitičara američkih oružanih snaga, sasvim uspešno modernizovale avionske radare i motore, pa američki avioni više nemaju tehničku nadmoć. Naprimer, američki lovac F-15S (u proseku star 25,2 godine) zaostaje iza ruskog Su-30 (6,2 godine). Čak štaviše, u skoroj budućnosti Rusija i Kina biće u stanju da naprave avione, koji će po većini osnovnih parametara biti bolji od savremenih američkih F-22 i F-35, piše Vašington Profil.
Međutim, ruski eksperti zapažaju dve stvari: da se Amerikanci ne mire s takvim napretkom Rusije i Kine i da ga na lukav način naglašavaju. Na primer, kako je u vezi s tim napomenuo vojni analitičar Vzgljada, Genadij Nečajev, svojevremeno su objavljivane brošure pod imenom Sovjetska vojna moć. U njima je bilo mnogo nesumnjivo tačnih informacija , ali su postojali i strateški bombarderi Tu-200 i An-400, koji nisu bili uneti u projekte, ali su na njih otišle velike pare.
Današnji američki metodi se principijelno ni po čemu ne razlikuju od sovjetskih. Na taj način, oružane snage SAD , vidimo, pripremaju javnost i Kongres da razmišljaju o neophodnosti da se nastavi serijska proizvodnja aviona F-22 „Raport“ ( a u slučaju pobede Mekejna tako će i biti).
Takvo gledište izražava rukovodilac analitičkog sektora Instituta političkih i vojnih analiza Aleksandar Hramčihin. U intervjuu listu Vzgljad on je izjavio da se „ne zapažaju tendencije o kojima se govori u filmu američkih oružanih snaga: „U Rusiji jeste sačuvana od sovjetskog vremena određena premoć na nekim pozicijama. Možda u raketama „vazduh-vazduh“ i pojedinim raketnim sistemima. Ali Kina nikada ništa svoje nije proizvodila, već pravi kopije“, rekao je ovaj ekspert.
On smatra da se „takve stvari pišu zato da bi se više novca ulagalo u avio-industriju“. „Amerikanci vole takve stvari. Kada su, na primer, 2004. godine sa svojim F-15 na zajedničkim manevrima pretrpeli poraz od indijskih lovaca Su-30. To je posle iskorišćeno da bi se više ulagalo u F-22“, istakao je ovaj ruski stručnjak.