Vesti
Svet
Širom sveta protesti zbog cene goriva, ima i mrtvih
11.06.2008. 20:00
Izvor: Blic
Širom sveta protesti zbog cene goriva, ima i mrtvih
Protesti u Aziji zbog naglog skoka cena motornog goriva ulaze u drugu nedelju, a na jugu Evrope dvojica demonstranata - vozača kamiona su poginula zbog svoje akcije.
Španci strahuju da štrajk zbog skupih derivata nafte, koji ometa snabdevanje, može da izazove masovne nestašice i već gomilaju zalihe goriva i hrane. To potvrđuju veletrgovci u Madridu upozoravajući da će njihovi magacini sa svežim namirnicama biti uskoro prazni.
Pred bezinskim pumpama u Španiji su dugački redovi, a u Kataloniji gotovo polovina vozila u redovima uopšte nema goriva u rezrevoarima.
Pošto delovi ne stižu, fabrika automobila SEAT, u Kataloniji, u ponedeljak uveče je zaustavila proizvodnju i vratila radnike sa kapije za još dve smene u utorak. To je gubitak od oko 2.100 vozila koja nisu sišla sa proizvodne trake u te tri smene. Policajci na motociklima sprovode kamione-cisterne sa gorivom kroz Španiju da bi im obezbedili prolaz kroz barikade gnevnih vozača i da bi sprečili napade. Portugalske kamiondžije su se uključile u štrajk, a protesti se šire i Francuskom zbog rekorndo visoke cene goriva.
Jedan kamiondžija-štrajkač je poginuo u utorak kod pijace u Granadi, pokušavajući da zaustavi kamion koji je prolazio kroz štrajkačku barikadu. Na isti način je poginuo i kamiondžija nedaleko od Lisabona, u Portugaliji.
Cena dizel goriva je skočila na 1,3 evra za litar, dok je pre godinu dana bila 0,95, zbog čega već dve nedelje protestuju i ribari i poljoprivrednici širom Zapadne Evrope, a pijace se brzo prazne.
U Aziji protesti zbog cena goriva već izazivaju političku nestabilnost. Ionako nepopularna, Vlada Južne Koreje je ponudila ostavku, a njen predsednik Li Mjung-bak, hvatajući se za slamku, upozorio da ta četvrta azijska privredna sila ulazi u krizu zbog skoka cena sirovina, opadanja privrednog rasta i ubrzanja inflacije. Premijer Malezije Abdula Ahmad Bafavi obećao je 306,6 miliona dolara pomoći politički ključnom delu zemlje kako bi učvrstio tamošnje lokalne političare usred masovnog nezadovoljstva zbog skupoće goriva. Cena beznina je u Maleziji skočila za 41 odsto, a dizela za 63 priocenta, te opoziocija poziva na demonstracije krajem ove nedelje.
Prevoznici u Hong Kongu štrajkuju vozeći "puževom brzinom" i ometaju sav saobraćaj, uz zahtev za ukidanje poreza na gorivo.
Na istoku Indije organizovani komunisti zapaljenim barikadama blokiraju puteve pošto su cene motornog goriva prošle nedelje skočile za deset odsto. Uprkos poskupljenju, državne rafinerije nafte su na rubu bankrota što takođe vodi u proteste.

Nafta bi tek mogla da poskupi
Svi dnevnici prenose predviđanje direktora najveće svetske energetske firme, ruskog Gazproma, Alekseja Milera da će cena barela nafte, tokom naredne godine, dostići 250 dolara, piše BBC. Idependent već na naslovnoj strani objašnjava šta bi takav rast cene nafte mogao da znači: mnoge aviokompanije, već opterećene finansijskim problemima, otići će pod led, putnike i poslovne ljude pogodiće veliki skok cene aviokarata; cena benzina na pumpama otići će nebu pod oblake i ugroziti poslovanje brojnih kompanija, poskupeće struja i grejanje u domaćinstvima i firmama što će podstaći oslanjanje na ekonomičnije energetske izvore i ojačati argumente zastupnika nukelarne energije. Konačno, upozorava Indipendent, hrana će zbog skoka cene veštačkog đubriva postati još skuplja dok će troškovi transporta prekomerno otići naviše.