Vesti
Svet
Buš odbija novi ekološki sporazum!
08.07.2008. 12:00
Izvor: Press
Buš odbija novi ekološki sporazum!
Lider SAD Džordž Buš neće potpisati novi dokument o smanjenju emisije ugljen-dioksida dok to ne urade Indija i Kina, a te dve zemlje tvrde da to prvo moraju da urade najrazvijenije države
Svi čekaju samo Buša... Lideri najmoćnijih zemalja na samitu u Japanu
Lideri Grupe osam najrazvijenijih zemalja u svetu (G8) juče, prvog dana godišnjeg samita, nisu uspeli da se slože na temu ekologije. Sjedinjene Američke Države odbijaju da prihvate bilo koji novi sporazum o smanjenju emisije štetnih gasova, ukoliko taj dokument ne bude obavezujući za druge velike zagađivače, poput zemalja u razvoju.
Lideri SAD, Britanije, Nemačke, Francuske, Italije, Kanade, Rusije i Japana su na prošlogodišnjem samitu, održanom u nemačkom gradu Hajligendamu, postigli dogovor da ozbiljno razmotre predloge EU, Kanade i Japana da se do 2050. emisija štetnih gasova u najmanju ruku prepolovi.
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo, koji na samitu u Japanu predstavlja EU, naglasio je juče da ozbiljna razmatranja više nisu dovoljna.

Prvo Indija i Kina
- Potrebna nam je konkretna odluka i jasno posvećenje realizaciji tih ciljeva. Tvrdim da istovremeno možemo da napredujemo i stvaramo ekonomske prilike i da radimo na ostvarenju ambicioznih ciljeva za smanjenje emisije ugljen-dioksida - izjavio je Barozo.
Takav stav nije naišao na odobrenje predsednika SAD Džordža Buša, čija zemlja je odbila da ratifikuje Protokol iz Kjota, koji važi do 2012. godine, zbog zabrinutosti da bi primena tog sporazuma mogla da ugrozi američku privredu.
- Dovoljno sam realističan da vam kažem da ukoliko Kina i Indija ne dele iste aspiracije, nećemo rešiti taj problem. Svaki novi, ekološki sporazum moraju da potpišu i te dve zemlje. Amerika ga neće potpisati dok to ne urade i drugi zagađivači - bio je izričit Buš.

Milijarda za siromašneš
Analitičari tvrde da su nade na planu smanjenja emisije ugljen-dioksida za pola do 2050. godine posle Bušovih reči pale u vodu. Kina, naime, insistira da zemlje poput Amerike, koje troše enormne količine energije, načine prvi korak.
S druge strane, lideri najmoćnijih zemalja razgovarali su, sem o ekologiji, i o poljoprivredi. Tako je Evropska unija ponudila milijardu evra za razvoj poljoprivrede u siromašnim zemljama, pogođenim nestašicom hrane i skokom cena. Taj novi paket pomoći trebalo bi da pomogne zemljama u razvoju da obezbede đubrivo i seme za siromašne ratare.
- Uz ranije odobrenih 800 miliona evra, EU će u fond za pomoć agraru siromašnih zemalja za 2008. i 2009. izdvojiti ukupno 1,8 milijardi evra - rekao je predsednik Evropske komisije Barozo.