Vesti
Svet
Nove esktremne mere vlade Berluskonija protiv imigranata
Vojnici na ulicama italijanskih gradova
30.07.2008. 12:00
Izvor: Blic
Vojnici na ulicama italijanskih gradova
Injacio la Rusa, italijanski ministar odbrane iz redova postfašističkog Nacionalnog saveza, najavio je da će ulicama Italije zajedno sa karabinijerima i gradskom policijom patrolirati i vojne snage.
Trećina od 3.000 vojnika otići će u centre za identifikaciju i proterivanje ilegalnih imigranata, trećina će obezbeđivati ambasade i „druga osetljiva mesta“, a ostali će biti angažovani u patrolama. Dekret o angažovanju vojske juče je potpisao i Roberto Maroni, ministar unutrašnjih poslova, a zajedničke patrole vojske i policije trebalo bi da započnu 4. avgusta.
Vojnici će u patrole, na insistiranje ministra La Ruse, ići „isključivo pešice“, jer su „tako vidljiviji“. Oni će imati ovlašćenja agenata javne bezbednosti, a moći će da hapse samo kada u prisustvu policije zateknu počinioce prekršaja na delu.
Tomas Hamarberg, komesar za ljudska prava Saveta Evrope, juče je izneo „ozbiljnu zabrinutost“ zbog mera koje italijanska vlada preduzima na planu bezbednosti.
„Mere koje se preduzimaju u Italiji ne vode računa o ljudskim pravima i humanitarnim principima i mogle bi da podstaknu druge ksenofobične epizode“, kazao je Hamarberg juče prilikom predstavljanja izveštaja o novoj italijanskoj imigrantskoj politici, sačinjenog tokom njegovog boravka u Italiji 19. i 20. juna.
„Odluka da se ilegalni boravak u Italiji proglasi za otežavajuću okolnost u izricanju presude osobi koja je izvršila krivično delo mogla bi da otvori niz pitanja vezanih za diskriminaciju“, naveo je komesar za ljudska prava Saveta Evrope.
Hamarberg je izneo ocenu da policija nije zaštitila romska naselja koja su poslednjih nedelja i meseci napadali vandali, a za neke od nasilnih akcija optužio je i organe reda. To je juče izazvalo veliki bes Roberta Maronija, ministra policije.
„Odbijam optužbe komesara Hamarberga, prema kojima policija nije sprečavala nasilje u romskim naseljima, kao i tvrdnje da je sama primenjivala prekomernu silu nad Romima. To je neverovatna neistina“, rekao je Maroni i pozvao Hamarberga da „ako može, predstavi konkretne slučajeve i dokumente“.
Slanje vojske na ulice italijanskih gradova poslednja je u nizu kontroverznih mera koje preduzela vlada desnog centra pod vođstvom Silvija Berluskonija, od kada se u maju ove godine medijski magnat vratio u rimsku palatu Kiđi. U njegovom kabinetu ministri Lige za sever, koja je Berluskonijev manjinski partner, drže od početka snažnu antiimigrantsku liniju. Ministar Maroni je pre mesec dana najavio da će policija zajedno sa službenicima Crvenog krsta uzimati digitalne otiske prstiju od svih Roma starijih od 14 godina koji žive u kartonskim naseljima oko italijanskih gradova. On je tada pred Komisijom za institucionalne poslove italijanskog parlamenta najavio i da će Romi koji teraju decu da prose gubiti starateljstvo.
Pjetro Petruči, jedan od portparola Evropske komisije u Briselu, ubrzo nakon objavljivanja Maronijeve inicijative izjavio je da ona „nije u skladu sa EU normama koje se tiču borbe protiv diskriminacije i davanja jednakih prava svim građanima Unije“.
„To da se od samo jedne grupe ljudi uzimaju otisci prstiju, to se do sada nije desilo ni u jednoj državi članici“, kazao je Petruči povodom plana Berluskonijeve vlade koji su osudili i „Amnesti internešenel“ i Unicef.
Akcija italijanske policije je već nedeljama u toku i trebalo bi da potraje do oktobra. U njoj bi trebalo da putem digitalnih otisaka prstiju bude „popisano“ više od 150.000 Roma koji žive u Italiji. Prema tvrdnji Masima Konversa iz humanitarne organizacije „Opera nomadi“, veliki broj Roma je rešio da zbog „popisa“ privremeno izbegne iz Italije i vrati se tek kada vlada završi uzimanje otisaka prstiju.