Vesti
Svet
Rusija prekida vojnu akciju?12.08.2008. 20:00
Izvor: BBCSerbian
Ruski predsednik Dmitrij Medvedev naredio je kraj ruskih vojnih operacija u Gruziji.
Medvedev je rekao da je osnovni cilj vojne operacije - osiguranje bezbednosti civila i ruskih mirovnih snaga u Južnoj Osetiji - ostvaren. On je istovremeno naglasio da će u slučaju novih gruzijskih napada ruske snage ponovo odgovoriti. Prethodno je ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov rekao da Moskva nema poverenja u gruzijskog predsednika Mihaila Sakašvilija i ne veruje mu, pri čemu je rekao da bi "bilo bolje da se on povuče sa položaja" - iako Rusija, kako je naglasio, "nema planove da ga sruši s vlasti".
Lavrov je rekao i da da će svaki sporazum o prekidu vatre morati da uključi povlačenje svih gruzijskih snaga iz Južne Osetije, kao i pravno važeći sporazum o tome da Gruzija ni pod kojim okolnostima neće primenjivati silu protiv Južne Osetije.
On je rekao da će sledeći koraci u pravcu smanjivanja napetosti i obnove mira biti utvrđeni u narednoj fazi, i da ne će ruski pristup pregovaračkom procesu pretrpeti "suštinske promene" jer, kako je naglasio, Moskva "nema nikakvo poverenje u aktuelno gruzijsko rukovodstvo".
Prema nekim izveštajima iz gruzijske prestonice Tbilisija, ruske snage su noćas stigle na svega 60 kilometara od grada, ali su se onda povukle na sever - prema teritoriji Južne Osetije - koju su, kako kažu u Moskvi, i želele da zaštite.
Posle pet dana borbi, ruski napadi su, kako se čini, bukvalno samleli gruzijske kopnene snage. I gruzijska avijacija i mornarica su praktično uništene.
Luke su srušene, putevi su blokirani, i zemlja je trenutno, kako izgleda, praktično rasparčana na tri dela. Suočena sa žestinom ruskog odgovora, gruzijska vojska se prilično haotično povlačila iz delova zemlje u koje je mogla da udje ruska armija.
Izveštaji sa terena su govorili da se Gruzini grupišu na prilazima glavnom gradu Tbilisiju, u strahu da bi ruske kopnene trupe mogle da napadnu i u prestonicu.
BBC-jev novinar Gabrijel Gejthaus je posmatrao kako gruzisjka vojska u haosu napušta grad Gori, severno od Tbilisija, u blizini administratiove granice prema Južnoj Osetiji.
"Gruzijska vojska je u bekstvu, i to vrlo haotičnom. U ponedeljak po podne i uveče gledali smo kako se gruzijski tenkovi povlače iz pravca Južne Osetije. To povlačenje se postepeno pretvorilo u haos, tako da smo na kraju videli vojnike kako se povlače svim mogućim prevoznim sredstvima - putničkim automobilima, kolicima. Primetili smo kako oklopni transporteri vuku topove duž zakrčenog autoputa. Sav saobraćaj se kretao u jednom pravcu - ka jugu, što dalje od granice sa Južnom Osetijom. Danas se saobraćaj odvija u oba pravca, i dosta putničkih automobila i ambulantnih kola ponovo odlazi na sever. Ipak, nemam utisak da gruzijske snage pokušavaju da se pregrupišu, čini mi se kao da vojnici više nisu ni pod čijom komandom. Na putu između Tbilisija i Gorija video sam mnoga gruzijska vojna vozila odbačena pored puta", rekao je Gejthaus.
U Moskvu je, u međuvremenu, u posredničku misiju stigao predsednik Francuske Nikola Sarkozi.
Evropska unija, kao i manje-više sve zapadne prestonice, zahtevale su trenutni prekid vatre i povlačenje sukobljenih strana na položaje na kojima su bile pre najnovijih sukoba, kao i otvaranje dijaloga.
Rusija je takav predlog, međutim, već odbila u Savetu bezbednosti UN kao "neadekvatan", pošto se u njemu ne pominje - po rečima ruskog ambasadora u Svetskoj organizaciji - "agresija Gruzije".
Na samom terenu, odmah posle objave ruskog predsednika o kraju vojnih operacija, jedan dopisnik BBC-a je javio da je video tri helikoptera kako ispaljuju rakete u okolini gruzijskog grada Gorija, pri čemu kaže da nije jasno da li su letelice bile ruske ili gruzijske.
Pre toga se, navodi on, u gradu čula sporadična artiljerijska vatra.
Jedan predstavnik OEBS-a je rekao BBC-ju da nije video nijednog ruskog vojnika sve dok nije stigao u jedno mesto pretežno naseljeno Gruzinima u Južnoj Osetiji, koje je udaljeno desetak kilometara od prestonice Chinvalija. On je tamo, kako kaže, čuo artiljerijsku vatru i vatru iz automatskog oružja.
Istovremeno, u drugom gruzijskom separatističkom regionu, Abhaziji, separatičke snage su saopštile da nastavalju svoje operacije protiv gruzijske vojske.
Ostale vestiArhiva
- 21/11 Još jedna zemlja ulazi u sukob?; "Direktno…
- 19/11 Rusija počela masovnu proizvodnju mobilnih…
- 18/11 Ako je cilj ove odluke formalni početak trećeg…
- 17/11 Zaharova: Putin je već rekao šta će se desiti…
- 15/11 Kremlj objavio detalje razgovara Putina i…
- 31/10 Broj poginulih u poplavama u Španiji najmanje…
- 23/10 Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile završnu…
- 19/10 Hagari: Izrael će pojačati borbu protiv Hezbolaha…
- 18/10 Pezeškijan: Otpor se ne završava ubistvom…
- 17/10 Ukrajina traži nuklearno naoružanje
- 15/10 Melonijeva u petak u poseti Libanu, šef diplomatije…
- 14/10 Ni treći atentator na Trampa nije uspeo,…
- 11/10 Borelj: Nuklearni rat se ne može dobiti,…
- 10/10 Uragan Milton razorio Floridu - Kuće srušene,…
- 07/10 Kriminal: Meksički gradonačelnik ubijen nekoliko…
- 06/10 Galant: Iran neka pogleda Gazu i Bejrut pre…
- 05/10 Zelenski: Na sastanku u Ramštajnu 12. oktobra…
- 04/10 Mulj i blato na sve strane, Kuće poplavljene,…
- 02/10 Ambasadorka SAD pri UN pozvala Savet bezbednosti…
- 01/10 Konzul Nikolić: U stalnom smo kontaktu sa…
- 30/09 Više od 60 žrtava Uragana Helene u Sjedinjenim…
- 28/09 Džonson otkrio da je razmišljao da odobri…
- 27/09 Broj žrtava uragana „Helena” porastao na…
- 26/09 Američki Senat vodi istragu protiv kompanije…