Vesti
Svet
Buš: Mekejn je potreban Americi
03.09.2008. 20:00
Izvor: Blic
Buš: Mekejn je potreban Americi
Republikanska konvencija u punom jeku
Posle zakašnjenja prouzrokovanog uraganom Gustav na jugu Sjedinjenih Država, konvencija Republikanske stranke na kojoj treba da bude zvanično prihvaćena kandidatura Džona Mekejna za američkog predsednika u punom je jeku. Okupljenim pristalicama noćas se pored ostalih govornika obratio i predsednik Džordž Buš - dajući svoju podršku 72-godišnjem senatoru iz Arizone.
"Ja znam za teške izbore koji padaju isključivo na predsednika. Život Džona Mekejna pripremio ga je za takve izbore. On je spreman da vodi ovu naciju. Potreban nam je predsednik koji razume pouke 11. septembra 2001. godine - da bismo zaštitili Ameriku moramo da budemo spremni, da zaustavimo napade pre nego što se oni dogode i da ne čekamo novi udarac. Čovek koji nam je potreban je Džon Mekejn."
Predsednik Buš takođe je pohvalio predsedničkog kandidata republikanske stranke zbog podrške koju je pružio strategiji njegove admnistracije prema Iraku, uprkos istraživanjima javnog mnjenja koja govore da većina Amerikanaca želi povratak američkih vojnika kući.
No, Džordž Buš se pristalicama Mekejna obratio posredstvom video linka iz Bele kuće, pravdajući svoje odsustvo potrebom da bude uz naciju u trenutku kada njenim građanima preti prirodna katastrofa.
Ipak, mnoge pristalice Džona Mekejna su sa olakšanjem prihvatili činjenicu da im se predsednik neće obratiti sa bine u Minesoti.
Aleks Burns, urednik internet sajta Politiko za BBC tim povodom kaže:
"Na neki način republikanci su imali sreće, budući da je juče saopšteno da im se predsednik Buš neće obratiti uživo na konvenciji. Ipak, stranka je unapred objavila neke delove njegovog govora, što je tabor Baraka Obame već iskoristio za napad na Džona Mekejna. U svom obraćanju, Džordž Buš kaže kako je Džon Mekejn čovek koji nam je potreban. Demokrate ne misle da je to poruka u korist pobede republikanaca. Stvar je jednostavno u tome što rejtinzi predsednika Buša poslednjih godina ne stoje nimalo dobro, a Džon Mekejn nije ušao u predsedničku trku sa oreolom njegovog naslednika."
Mekejn je dobio i podršku nezavisnog senatora Džoa Libermana, popredsedničkog kandidata Demokratske stranke 2000. godine, koji je naglasio da je Mekejn najbolja osoba da okupi Amerikance i vodi ih u budućnost.
Ipak, konvencijom je dominirala priča o po mnogima neočekivanoj Mekejnovoj izabranici za mesto potpredsedničkog kandidata, guverneru Aljaske Sari Pejlin, odnosno vest o trudnoći njene sedamnaestogodišnje ćerke. Njome se od početka nedelje bavi i većina medija u Sjedinjenim Državama, ali republikanci ne vide razlog za pridike Sari Pejlin, majci petoro dece i snažnoj protivnici abortusa.
Naprotiv, kaže za BBC bivši guverner Arkanzasa Majk Hakabi:
"Mislim da je ona zbog toga postala još draža republikancima jer smo u njoj videli ono što želimo da vidimo u svakom roditelju, a to je bezuslovna ljubav prema detetu. Videli smo da je ona poput svih nas. Ako mediji to pokušaju da iskoriste u negativnom smislu biće to vrlo kontraproduktivno. Da li bi iko postavljao ta pitanja da je Sara muškarac - ne. Činjenica je da u medijima postoji seksizam i zbog toga treba da ih bude sramota. Da je reč o muškom kandidatu niko ne bi dizao prašinu. Ovo što se dešava pokazuje da mediji imaju problem i slika je dvostrukih standarda prema muškarcima i ženama u američkoj politici."
Džon Mekejn će se obratiti pristalicama na završnici konvencije u četvrtak.