Vesti
Svet
Najbogatija deca Rusije
08.09.2008. 12:00
Izvor: Politika
Najbogatija deca Rusije
Oni su zlatna deca Rusije, često sa britanskim obrazovanjem, takođe nastanjeni u ovoj zemlji, sinovi i kćeri oligarha koji su postali slavni i bogati posle raspada nekadašnjeg Sovjetskog Saveza.
Dok Zapad besni zbog ruskog krvavog rata sa Gruzijom i pomaljanja novog hladnog rata, oni razmišljaju o novom početku školske godine u privatnim školama, sigurni da nikada u životu neće morati da rade i da prihodi njihovih roditelja stečeni u inostranstvu ne podležu britanskom poreskom sistemu.
Ovi neverovatni bogataši nove generacije – rođeni uglavnom posle spuštanja crvene zastave 1991 – podstakli su moskovski poslovni časopis da sačini definitivnu listu najbogatije dece u Rusiji.
Na osnovu bogatstva njihovih roditelja podeljenog na broj zakonskih naslednika, časopis „Fajnens” napravio je tabelu najbogatijih malih naslednika. Na prvom mestu našla su se deca Olega Deripaske, vlasnika firme „Bejzik element”, koji je, kako smatra „Fajnens”, sa bogatstvom od 20 milijardi funti (35,4 milijarde dolara), bez problema „preskočio” Romana Abramoviča i postao najbogatiji čovek u Rusiji.
Deripaska, u javnosti stidljivi mogul metalstva, ima raskošnu kuću na Belgrejv skveru i uzima časove engleskog jezika na londonskom Ekonomskom fakultetu. Njegova žena Polina – bliska prijateljica Abramovičeve devojke Darije – obrazovala se na Milfildu.
Na osnovu pomenute tabele, časopis „Fajnens” kaže da Deripaskina deca Petr i Marina mogu da očekuju nasledstvo od po najmanje 10 milijardi funti (17,7 milijardi dolara).
Sledeći na tabeli je Jusuf, sin jedinac šefa energetskog giganta „Lukoil”, Vagita Alekperova, sa 6,75 milijardi funti (12 milijardi dolara). Ukoliko Moskva realizuje prikrivenu prošlonedeljnu pretnju da će prekinuti snabdevanje naftom Zapadu zbog gruzijske krize, njegov otac bi u toj situaciji mogao da bude od ključnog značaja.
Četvrto i peto mesto dele dve ćerke najvećeg akcionara finansijskog konglomerata „Alfa grup” Mihaila Fridmena, Lora i Ekaterina. Njihovo bogatstvo procenjuje se na po 5,5 milijardi funti (9,7 milijardi dolara).
Ono što je neuobičajeno za svaku listu bogataša jeste to da se ime Abramovič ne pominje na mestima blizu vrha. Iako je sa bogatstvom od 12 milijardi funti (21,1 milijarda dolara) drugi najbogatiji čovek u Rusiji, takozvano uslovno bogatstvo njegovo petoro dece iznosi po 2,4 milijarde funti (4,22 milijarde dolara). On je jedan od mnogih bogatih Rusa koji su za svoju decu, umesto obrazovanja u Rusiji, odabrali britanske privatne škole.
Prošle godine zabeležen je zapanjujući porast broja naslednika koje nazivaju „deca od milijardu dolara”. Njihov broj povećao se sa 70 na 122, pri čemu ukupna vrednost ove zlatne generacije sada prelazi 230 milijardi funti (404,15 milijardi dolara).
„Većina ove dece potiče iz porodica koje su veoma bliske Kremlju i ruskom premijeru Vladimiru Putinu”, kaže jedan diplomata, koji prati uspon nove elite u Moskvi i njihovu ljubav prema Londonu.
„Na primer, i Deripaska i Abramovič smatraju se insajderima u Kremlju. Odnosi između Rusije i Zapada možda jesu zategnuti, i Putin možda može da kritikuje Veliku Britaniju, ali ova grupa podjednako se oseća kod kuće i kada je u Moskvi i kada boravi u Londonu”, kaže ovaj diplomata.
„Oni bez napora premošćavaju podelu, savršeno govore oba jezika, u Rusiji jedu boršč, dok u Engleskoj igraju kriket i leti se na Mediteranu odmaraju sa svojim roditeljima na njihovim superjahtama. Darija Žukova – i sama ćerka milijardera – veoma dobro sumira ovaj novi trend tako što živi između Rusije, gde je rođena, Amerike, u kojoj je odrasla, i Londona, u kome je živela pre nego što je znala za Abramoviča, a gde sada zidaju svoj veličanstveni dom”, nastavlja diplomata i dodaje: „Ona je besprekorna mlada džet-set poslovna žena koja ima sve, od poslova sa umetničkim predmetima do onih vezanih za njenu modnu marku”.
Uprkos bliskim vezama sa Kremljom, diplomata tvrdi da ruski oligarsi koji žive u Britaniji nisu preterano zabrinuti zbog duboke podele između Moskve i Zapada zbog Gruzije.
„Za razliku od drugih zapadnih zemalja, oni u Britaniji imaju dobre poreske olakšice, ali kada je reč o novcu, i oni ovoj zemlji mnogo donose.”
S obzirom na to da toliko mnogo vremena provode u Velikoj Britaniji, ne čudi to da su se našli na listama najbogatijih u ovoj zemlji.