Vesti
Svet
„Petar Veliki“ sve bliže Americi
23.09.2008. 20:00
Izvor: Glas javnosti
„Petar Veliki“ sve bliže Americi
Odred ruskih ratnih brodova iz sastava Severne flote - teški atomski ratni razarač „Petar Veliki“ i veliki protivpodmornički brod „Admiral Čabanjenko“, u pratnji dva pomoćna - isplovili su juče u 8.25 sati po srednjoevropskom vremenu iz Murmanska i uputili se prema obalama Venecuele. Ovom malom eskadrom komandovaće zamenik komandanta Severne flote, viceadmiral Vladimir Koroljev, a njegovi mornari i oficiri učestvovaće u već najavljivanoj zajedničkoj pomorskoj vežbi sa mornaricom Uga Čaveza.
Ceo pohod trajaće dva meseca, a vojno-politički eksperti u Moskvi procenjuju da će ruski vojni brodovi - posle gotovo dve decenije - ponovo otkriti geostratešku maršrutu: Murmansk-Bliski istok-Karibi. Stvar je u tome što će „Petar Veliki“ i brodovi u njegovoj pratnji „svratiti“ usput i u sirijsku ratnu luku Tartus, koju su svojevremeno koristili sovjetski ratni brodovi, a zvanični Damask nema ništa protiv da je ustupi Rusiji za vojnopomorsku bazu.
Kako je precizirao pomoćnik glavnokomandujućeg ruskom ratnom mornaricom Igor Digalo, ruski i venecuelanski brodovi uvežbavaće „operacije spasavanja na moru i borbu sa pomorskim teroristima“. On nije krio da će planirani prolazak „Petra Velikog“ i „Admirala Čabanjenka“ kroz Gibraltar i ulazak u Sredozemno more, gde su baze osnovnih snaga američke Šeste flote, u promenjenim odnosima Moskve i Vašingtona imati više nego simbolički značaj.
Jedan od penzionisanih vrhunskih ruskih admirala, čiji je vrhunac karijere bio u vreme Leonida Brežnjeva, izjavio je da su ratni brodovi SSSR i tankeri koji su ih pratili - dok su prolazili kroz Gibraltar - „obavezno pod stomakom imali američke i britanske podmornice“. Međutim, sovjetske podmornice koje su pratile te konvoje prolazile su neprimećene jer su mehanički šumovi sovjetskih brodova i američko-britanskih podmornica, zajedno sa dejstvom njihovih magnetnih polja, pravili „zone kroz koje su sovjetske podmornice prolazile neprimećene“.
„Venecuelanski pohod“ u Kremlju se doživljava kao mogućnost za demonstraciju ruske vojne pomorske zastave u zapadnoj hemisferi. Pridaje mu se prvorazredni značaj i zbog toga što se ruski ratni brodovi od 90-ih godina nisu remontovali, a novi nisu gradili, pa se o „patroliranju okeanima“ nije ni maštalo. Međutim, narasla ekonomska i vojna moć tokom dva mandata Vladimira Putina već je u Kremlju ponovo, kako kaže direktor Centra za strateške analize Ruslan Puhov, „porodila aspiracije na Svetski okean“. Stoga je u Moskvi „geostratešku radost“ izazvala činjenica da je atomska podmornica iz Severne flote „Jurij Dolgoruki“ uspešno lansirala iz Belog mora pomorsku raketu budućnosti „bulava“, koja je uspešno pogodila cilj na poligonu Kura na Kamčatki.
Rusija planira da „bulavama“ naoruža sve svoje podmornice nove generacije tipa 955 „borej“, a Puhov naglašava: „Svaka država koja pretenduje da štiti svoje interese na celoj planeti - mora da ima sredstva za projektovanje svoje sile. Takva projekcija se ostvaruje primarno preko moćne ratne mornarice. Zato ‘Petar Veliki’ plovi prema Venecueli, ali Rusija na ovom planu ne radi ništa što ne rade Amerikanci i Britanci“.