Vesti
Svet
Mekejn minira Bušov plan
27.09.2008. 14:00
Izvor: Blic
Mekejn minira Bušov plan
Dramu koja se u četvrtak uveče zakuvala u Beloj kući, pet nedelja pred predsedničke izbore u SAD, teško da bi mogli da smisle i holivudski scenaristi. Dogovor o osnivanju vladine agencije vredne 700 milijardi dolara, čiji je cilj spasavanje prezaduženih američkih banaka, nije postignut na dvočasovnom sastanku kod predsednika Džordža Buša, kojem su, pored Baraka Obame i Džona Mekejna, predsedničkih kandidata Demokratske i Republikanske partije, prisustvovali i čelni ljudi Kongresa i američke vlade. Republikanci su predložili novi plan, demokrate ga odbili, a sastanak je završen tako što je Henri Polson, ministar finansija SAD, kleknuo pred Nensi Pelozi, predsednicom Predstavničkog doma Kongresa, moleći je da ne povlači podršku njenih demokrata za osnivanje agencije, koja bi svakog američkog poreznika koštala oko 2.300 dolara.
List „Njujork tajms“ navodi da je, prema rečima osobe koja je u tom trenutku bila zajedno sa Polsonom i Pelozijevom u Ruzveltovoj sobi Bele kuće, predsednica Predstavničkog doma Kongresa i lider demokrata u tom zakonodavnom telu sarkastično rekla Polsonu da „nije znala da je on katolik“ pošto je kleknuo na koleno pred njom.
„Nisam ja ta koja upropaštava ovaj plan, nego republikanci“, kazala je Pelozijeva Polsonu, koji je tiho uzvratio da „zna to“.
Barak Obama je za Si-En-En izjavio da on i Džon Mekejn „moraju da paze da ne zakomplikuju pregovore koje američka vlada vodi sa Kongresom već nedelju dana“.
„Kad počnete da ubacujete predizbornu politiku u ovako delikatne pregovore, možete samo da stvarate probleme, umesto da ih otklanjate“, rekao je Obama.
Republikanski predsednički kandidat je pre sastanka u Beloj kući znatno blaže od Obame kritikovao ideju o osnivanju agencije koju je, kao prioritet u pokušaju da „Amerika izbegne finansijsku paniku“, u televizijskom obraćanju u sredu promovisao predsednik Džordž Buš. Mekejn se založio za to da „plate direktora u kompanijama koje bi spasavala agencija ne bi smele da iznose više od 400.000 dolara, koliko prima američki predsednik“.
Ričard Šelbi, republikanski senator iz Alabame, u jutarnjem programu američke televizije Si-Bi-Es izjavio je da se „republikanskim senatorima i kongresmenima ne dopada plan koji je predložio Henri Polson“, ministar finansija SAD, pošto je „loše izrađen, ništa ne čini da pomogne ugroženim građanima koji imaju imovinu pod hipotekom, ali zato dosta čini za četiri ili pet banaka“.
Mekejn je, čini se, ovom „bunom“ protiv Bušove administracije rešio da u odlučujućem periodu predizborne kampanje u naredne dve i po nedelje, kada će biti održane tri predsedničke i jedna potpredsednička javna debata, sebe jasno distancira od aktuelnog predsednika i time pridobije neodlučne birače, kojih prema istraživanjima javnog mnjenja ima oko deset odsto. Republikanski kandidat je, u pokušaju da naglasi da mu je „zemlja ispred svega“ čak doveo u pitanje i učešće u prvoj predsedničkoj debati koja je juče trebalo da bude održana na Univerzitetu Misisipi u gradu Oksfordu.