Vesti
Svet
Bitka za ključne države
01.11.2008. 14:00
Izvor: Glas javnosti
Bitka za ključne države
Poslednje napore u finišu trke za Belu kuću kandidati dve najveće američke političke stranke - Džon Mekejn i Barak Obama - rezervisali su za savezne američke države koje se smatraju ključnim za konačni ishod. Mekejn će pokušati da dostigne i prestigne Obaminu prednost od ukupno šest do jedanaest procenata, kako pokazuju različita istraživanja.
Posle uspešnog pohoda na Pensilvaniju, gde je stekao značajnu prednost, demokratski kandidat Obama usmeriće snage na Ajovu i Indijanu, u kojoj živi dosta Srba, a koja tradicionalno glasa za republikance. Obami posao olakšavaju rezultati poslednjih ispitivanja koji pokazuju da je demokrata izjednačen sa republikancem u ovoj saveznoj državi.
Republikanski kandidat Mekejn provešće prvi od preostala tri dana do izbora u Ohaju. Nijedan dosadašnji predsednik iz redova Republikanske stranke nije ušao u Belu kuću, a da nije osvojio većinu glasova u Ohaju. Međutim, budući da istraživanja sugerišu da Obama u ovoj državi ima prednost, Mekejn sa sobom vodi „pojačanje“. Ličnost za koju republikanski pretendent na Belu kuću smatra da može da mu pomogne u teškom poslu nije Sara Pejlin, kako bi se očekivalo s obzirom na funkciju potpredsednika za koju je kandidovala njena partija. Mekejn u Ohajo vodi guvernera Kalifornije Arnolda Švarcenegera.
Neki analitičari su skloni da veruju kako je Mekejn uvideo svoju grešku izborom guvernerke Aljaske za svog partnera. Upravo ona se smatra najvećom smetnjom Mekejnu da se ozbiljno suprotstavi zahuktalom Obami i njegovoj demokratskoj mašineriji, koja nezaustavljivo krči sebi put ka Vašingtonu.
Više od polovine anketiranih smatra da - ukoliko 72-godišnji Mekejn bude sprečen da obavlja dužnost predsednika - Pejlinova nije u stanju da preuzme kormilo Sjedinjenih Država. Nasuprot tome, Amerikanci, koji glasaju o svojoj sudbini, misle da je demokratski kandidat za potpredsednika Džozef Bajden za to kvalifikovan.
Ipak, svi su na oprezu. Iako Obama prema svim anketama prilično ubedljivo vodi, analitičari u obzir uzimaju, kao krajnji oprez, tzv. Bredlijev efekat - nazvan po Tomu Bredliju, Afroamerikancu koji je 1982. godine nenadano izgubio trku za guvernera Kalifornije, kada su glasači koji su se izjašnjavali kao Bredlijevi ili neopredeljeni na sam dan glasanja ipak odlučili da svoj glas daju belom kandidatu.
Istaknuti sociolog i jedan od retkih Afroamerikanaca profesora na Harvardskom univerzitetu, Vilijem Džulijus Vilson, koji je ubeđen u Obaminu pobedu, za Bi-Bi-Si kaže da će činjenica da je Obama Afroamerikanac uticati na samo mali postotak birača i da će crnci dati snažnu i bezrezervnu podršku Obami.
„Ako ste crnac u američkom društvu i ako su vas godinama potcenjivali i šikanirali, imati nekog vaše rase koji je dogurao do položaja najmoćnijeg čoveka u Americi, izvor je velikog rasnog ponosa“, naglasio je Vilson.
„Mislim da nije pitanje da li će da pobedi, već da li će tu pobedu ostvariti ogromnom većinom glasova. NJegova pobeda bi imala veliki pozitivan uticaj na SAD i povratila bi ugled koji je Amerika nekad imala pre nego što je Džordž Buš postao predsednik“, ocenio je Vilson.